Vedra v Česku přetrvají do čtvrtka, ve většině krajů hrozí riziko vzniku požárů

Vedra Česko do čtvrtka neopustí. | Foto: pixabay.com

Až do čtvrtka Česko neopustí nadprůměrně vysoké teploty. V západních a středních Čechách a v Praze venkovní teplota stoupne i nad 34 stupňů Celsia. Na většině území Čech a na jižní a střední Moravě se pak rtuť teploměru vyšplhá nad 31 stupňů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ochlazení se Česko dočká až v noci na pátek, kdy má dorazit studená fronta. Ve výstražné informaci to ve středu uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Riziko vzniku požárů už nehrozí jen jižní Moravě a Ústeckému kraji, ale i dalším šesti krajům. Ústav vydal do odvolání výstrahu na zvýšené nebezpečí vzniku požárů pro Středočeský, Ústecký, Jihočeský, Karlovarský, Liberecký, Plzeňský a Jihomoravský kraj a Prahu.

MAPA SUCHA. Země suchá, domov můj? Z Česka mizí voda, jsme životně závislí na srážkách

Číst článek

„Počasí v ČR bude ovlivňovat rozsáhlá oblast vyššího tlaku vzduchu nad jihozápadní a jižní Evropou. Ve čtvrtek večer postoupí ze západní do střední Evropy studená fronta, před kterou k nám bude vrcholit příliv teplého vzduchu od jihozápadu," uvedli meteorologové.

„Ojedinělé přeháňky a bouřky během dnešního dne a studená fronta v noci na pátek nebezpečí vzniku požárů pravděpodobně výrazněji nesníží," podotkl ve středu ČHMÚ. Lidé by neměli v přírodě rozdělávat oheň, vypalovat trávu či odhazovat cigaretové nedopalky na zem. Měli by rovněž úsporně hospodařit s vodou.

 Vysoký počet požárů

Hasiči v úterý vyjížděli ke stovce požárů, což je dvojnásobek denního průměru. K největším patřil požár lesního porostu v Boru u Skutče na Chrudimsku. Informovala o tom mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Požářiště v Boru o velikosti 300 krát 300 metrů hlídali hasiči do rána. Museli vyhlásit třetí požární stupeň a uzavřeli příjezdovou silnici třetí třídy, protože ji zaplnily hasičské cisterny.

Vzhledem k velkému horku by lidé měli omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách. Děti či zvířata by neměla zůstávat na přímém slunci či ve stojících automobilech. Důležité je dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu, zejména neperlivých. Při použití klimatizace by měl být rozdíl venkovní teploty a klimatizovaného prostředí kolem pěti stupňů Celsia.

„Hasiči bojovali nejen s plameny, ale také obrovským horkem a s kopcovitým terénem, který jim ztěžoval práci. Muselo být zřízeno čerpací stanoviště pro kyvadlovou dopravu vody," uvedla krajská mluvčí hasičů Vendula Horáková.

„V období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů se mimo jiné nesmí v lesích, parcích a jejich okolí do 50 metrů rozdělávat oheň a kouřit, v okolí polí, stohů sena a slámy platí tento zákaz na vzdálenost 100 metrů," uvedla Zaoralová.

Rovněž lidé nesmí zapalovat zábavní pyrotechniku a lampiony štěstí a pořádat ohňostroje. V tomto období nesmí vyjet parní lokomotivy a je zakázáno jezdit jakýmkoli motorovým vozidlem mimo komunikaci po polích i ve volné přírodě. Výjimku mají pouze zemědělské, lesní stroje a technika IZS, dodala Zaoralová.

Za poslední týden, od 14. do 20. června, hasiči vyjížděli k 508 požárům, což je více než 70 případů denně. Dlouhodobý denní průměrný čítá 49 požárů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme