Vedro lámalo rekordy po celé zemi

Česko zažívá tropické léto. V pražském Klemetinu teploměr odpoledne překonal rekord starý 142 let - meteorologové tam naměřili 36,8 stupně Celsia, což je o dva stupně více než 13. srpna 1861. Maxima lámala teplota po celé republice. V Kopistech u Mostu se přiblížila téměř ke čtyřicítce. Obratu k lepšímu bychom se měli dočkat zítra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vedra | Foto: Otto Ballon Mierny

Dnešní klementinská teplota z 15. hodiny je nejvyšší, kterou v tamních záznamech od roku 1775 evidují pro srpnové dny. Dosud nejvíce bylo naměřeno 1. srpna 1994, a to bylo 36 stupňů Celsia. Absolutní rekord, tedy vůbec nejvyšší teplota naměřená v pražském Klementinu, pochází z 27. července 1983 a činí 37,8 stupně Celsia.

Večer už teplota dále nestoupala, vzduch totiž ochladily přeháňky. Zatímco v pražské Ruzyni bylo po 14:00 okolo 36 stupňů Celsia, po bouřce v o hodinu později již bylo jen 29,6 stupně Celsia. Klementinský teploměr kolem 22:00 ukazoval stejnou hodnotu.

Teplotní rekord padl také v Českých Budějovicích, kde odpoledne naměřili 36,4 stupně Celsia. Stávající rekord z roku 1952 byl překročen o 3,9 stupně a do večera možná ještě poroste. Na jihu Čech je více pravděpodobné, že by mohl padnout absolutní teplotní rekord. Má stejnou hodnotu jako v Praze a pochází ze stejného dne.

Rekordní hodnotu hlásí i Plzeň, kde se teploty vyšplhala až 38,3 stupně celsia. Dosud nejvyšší naměřená teplota 13. srpna byla v roce 1990 - 35 stupňů Celsia. I v řadě ostatních stanic v Plzeňském kraji se teploty pohybovaly extrémně vysoko - například v Klatovech to bylo 36,8 stupňů nebo ve Staňkově na Domažlicku 37,2 stupňů celsia.

Rekordní horko bylo také na severu. V Kopistech nedaleko Mostu meteorologové naměřili 38,9 stupně Celsia. Jedna desetina stupně tak chyběla k překročení absolutního teplotního rekordu severních Čech, který padl v červenci roku 1998 v Lounech. Rekordy zaznamenali také v Ústí, Teplicích a Jirkově na Chomutovsku.

Absolutní moravský rekord byl vyrovnán na Břeclavsku. V Brodě nad Dyjí naměřili ve 13:30 38,2 stupně Celsia. Teplota dosáhla nejvyšší dosud naměřené teploty na Moravě z 22. června 2002, kdy bylo stejně horko v Brně-Žabovřeskách. Brno-Tuřany hlásilo odpoledne 36,4 stupně Celsia.

Vysoké teploty na severu Čech trvají od začátku srpna. Meteorologové sice předpovídají v následujících dnech bouřky, prognózy ale neukazují na prudký obrat. Ve čtvrtek bude oblačno až polojasno s přeháňkami a bouřkami, rtuť teploměrů už vyšplhá k 23 až 31 stupňů Celsia. O víkendu přijde další ochlazení, příští týden se ale teploty znovu vyšplhají nad třicetistupňovou hranici.

Jana Zemanová, Blanka Černá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme