Teplotní rekord pro červen. Meteorologové naměřili v Doksanech na Litoměřicku 38,9 stupně Celsia

Česko má nový teplotní rekord pro měsíc červen. V Doksanech na Litoměřicku dnes meteorologové naměřili 38,9 stupně Celsia. Dosavadní maximum z roku 2000 bylo o 0,7 stupně nižší. Teplotní rekordy pro 26. červen ve středu byly překonány na více než 90 procentech dlouhodobě měřicích stanic, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Doksany (Aktualizováno: 19:42 26. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kromě Doksan se ve středu dostaly teploty přes 38 stupňů Celsia v Plzni-Bolevci. (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

V Čechách ve středu vystoupily teploty většinou na 33 až 37 stupňů, zatímco na Moravě a ve Slezsku bylo zhruba o dva stupně chladněji. Nejtepleji bylo v západních, severozápadních a středních Čechách, uvádí na svém webu Český hydrometeorologický ústav.

Horký červen zhoršil situaci. Přinesl sucho na třetinu území Česka

Číst článek

Přes 37 stupňů ve středu bylo v Ústí nad Labem-Vaňově (37,8 stupně), na většině měřicích stanic v Praze nebo například v Teplicích, kde mají po dnešku nový červnový rekord s hodnotou 37,2 stupně Celsia. Teplická stanice přitom měří více než 100 let.

Teplotní maxima pro 26. červen ve středu padla na 137 ze 150 stanic, které zaznamenávají teplotu alespoň tři desetiletí. Více než čtvrtina stanic dokonce přepsala svůj dosavadní rekord pro celý měsíc červen.

Rekordy pro 26. červen ve středu padly mimo jiné na deseti z celkem 11 stanic s délkou záznamů přesahujících 100 let. Kromě Teplic k nim patří například stanice v Opavě, Přerově, Táboře či na Milešovce. Jedinou „stoletou“ stanici, kde rekord odolal, byl v Bystřici pod Hostýnem.

V Klementinu přes 36 stupňů

Nový rekord pro středeční den bude mít s největší pravděpodobností i pražské Klementinum, které zaznamenává teploty nepřetržitě od roku 1775 a kde se ve středu odpoledne pohybovala rtuť teploměru kolem 36 stupňů, zatímco dosavadní maximum bylo 35,6 stupně Celsia. Hodnotu ale budou meteorologové ještě upřesňovat, řekla Jana Hujslová z Českého hydrometeorologického ústavu.

Absolutně nejvyšší teplota v Česku, která má hodnotu 40,4 stupně Celsia, byla naměřena 20. srpna 2012 v Dobřichovicích u Prahy. Jen o dvě desetiny stupně chladněji bylo koncem července 1983 v pražské Uhříněvsi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme