Vedro v úterý zesílí. Teploty až 38 stupňů ukončí večerní bouřky

Teploty v Česku v úterý ještě vzrostou, na celém území budou přes den šplhat ke 34 až 38 stupňům Celsia. Vedro večer přeruší až studená fronta, se kterou přijdou zřejmě i silné bouřky. Horko v dalších dnech by pak už mělo být menší. Zejména na jihovýchodě a východě republiky ale bude i nadále přes 31 stupňů. V pondělí to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Západ slunce (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Ústav také upřesnil své předchozí informace o tom, že se úterní maxima kolem 38 stupňů budou týkat zejména jihu Moravy.

Velmi teplý vzduch proudí do Česka od jihu. Pondělní maximální teploty na většině území republiky překročí 31 stupňů a na jihu Moravy 34 stupňů. V úterý pak před zvlněnou studenou frontou, která začne večer postupovat přes Čechy k východu, příliv horkého vzduchu zesílí.

Z Bavorska přišly do Čech silné bouřky. Meteorologové varují před kroupami a silným větrem

Číst článek

„Zítra čekáme ty nejvyšší teploty v rozmezí od 34 do 38 stupňů, na horách by to mělo být kolem 29 nebo 30 stupňů,“ řekl v pondělním vysílání Radiožurnálu meteorolog Pavel Šimandl.

Meteorologové v pondělí také oznámili, že i v dalších dnech zůstanou zejména na jihovýchodě a východě České republiky teploty okolo 31 stupňů, a to i přes příchozí studenou frontu.

„Již zítra očekáváme od západu studenou frontu, která se v noci na středu projeví bouřkami. Ve středu už teploty budou o něco nižší – od 27 do 31 stupňů. Pouze na východě a jihovýchodě republiky bude až 34 stupňů. Pokud jde o výhledy na celý srpen, ty ještě k dispozici nemáme," doplnil Šimandl.

V souvislosti s extrémními vedry meteorologové lidem radí, aby omezili tělesnou zátěž a vyhýbali se pobytu na přímém slunci hlavně v poledních a odpoledních hodinách.

Zvláště opatrní mají být starší a nemocní lidé a děti. Doporučuje se pít víc neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu a při pobytu na přímém slunci se chránit opalovacími krémy, slunečními brýlemi a pokrývkou hlavy. Při použití klimatizace by měl být rozdíl venkovní teploty a klimatizovaného prostředí kolem pěti stupňů Celsia.

Tropické noci v Česku

Vysoké teploty panují v Česku od neděle. A vedro není jen přes den, ale i po západu slunce. Takzvanou tropickou noc, při které teploty neklesají pod 20 stupňů Celsia, zaznamenali meteorologové z neděle na pondělí na dvaceti z 253 stanic.

Nejvyšší ranní teplotu naměřili v Bystřici pod Hostýnem, a to 22,8 stupně. „Naopak nejnižší minimální teplota dnešního dne 9,2 stupně Celsia byla naměřena v jižních Čechách na stanici Pohoří na Šumavě," uvedl ČHMÚ na svém informačním webu.

Tropické noci Česko čekají i v následujících dnech. Nejteplejší bude podle meteorologů pravděpodobně noc na středu.

Hanka Shánělová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme