Za vejce na premiéra padla pokuta. Mladík musí zaplatit tisíc korun

Osmadvacetiletý mladík, který hodil po premiérovi a šéfovi ANO Andreji Babišovi vejce, musí zaplatit pokutu 1000 korun. Muž předsedu vlády netrefil. Incident se odehrál začátkem září na předvolební akci ANO na pražském Pankráci. Vajíčko letos před volbami letělo také na lídra pražské kandidátky ANO Petra Stuchlíka. V minulosti podobným incidentům čelili Václav Havel, Jiří Paroubek nebo Miloš Zeman.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vejce. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Muž se podle úředníků dopustil přestupku proti občanskému soužití. Trest dotyčný přijal, verdikt je tak pravomocný, informovala Česká televize, která má rozhodnutí k dispozici.

Vejce přilétlo na premiéra na předvolení akci ANO nazvané sousedská večeře. Přistálo asi deset centimetrů od něj, uvedl již dříve server Seznam Zprávy. Mladík na Babiše hodil vejce proto, že s ním prý nesouhlasí.

„Protože s ním nesouhlasím. Myslím, že by neměl vládnout naší zemi trestně stíhaný premiér,“ vysvětlil po zadržení pro Seznam Zprávy.

Vejce letělo i na Stuchlíka

Babišova ochranka muže okamžitě zneškodnila a převezla na policejní stanici. Policisté dechovou zkouškou zjistili, že muž má 1,44 promile alkoholu v krvi. Nakonec incident vyhodnotili jako přestupek a předali věc Úřadu městské části Praha 4.

Muž podle České televize vypověděl, že ho k hození vejce nikdo nenaváděl a že to byl jeho nápad. Premiér mu je totiž „nesympatický“, navíc mu vadí, že je trestně stíhaný. Nikoho ale nechtěl zranit, jen chtěl „demonstrovat svoje nesympatie s hnutím“. Svého jednání poté litoval, uvádí se v rozhodnutí o přestupku.

Nebyl to ale jediný incident s vejcem před letošními říjnovými komunálními a senátními volbami. Další letělo koncem září na tehdejšího lídra pražské kandidátky ANO Petra Stuchlíka na předvolebním mítinku v Praze 13. Toho vejce dokonce zasáhlo.

Totožnost člověka, který vejce hodil, není známa. Stuchlík si tehdy vzal nové sako a v kampani pokračoval.

Vajíčky proti politikům

Hozeným vajíčkům čelili v polistopadové politice i další politici. Například 28. října 1991 při oslavách státního svátku v Bratislavě mířila sprška vajíček na tehdy ještě federálního prezidenta Václava Havla.

V květnu 2009 doprovázelo kampaň před volbami do Evropského parlamentu házení vajíček na politiky sociální demokracie včetně tehdejšího předsedy Jiřího Paroubka.

Podobný incident zažil i Miloš Zeman, když se 17. listopadu 2014 na Albertově účastnil odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme