Čeští a němečtí hasiči se domluvili na rychlejší spolupráci při zásazích u požárů na Chomutovsku

K rozsáhlejším a závažnějším požárům by měli v pohraničí na Chomutovsku vyjíždět čeští i němečtí hasiči současně. Vyplývá to z dohody, kterou ve čtvrtek uzavřeli zástupci krajských hasičských sborů z Chemnitz a Ústí nad Labem.

Vejprty (Chomutovsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K rozsáhlejším a závažnějším požárům by měli v pohraničí na Chomutovsku vyjíždět čeští i němečtí hasiči současně. Podnětem k domluvě byl požár ve Vejprtech (na snímku) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Němečtí a čeští hasiči se sešli ve Vejprtech, kde v neděli při tragickém požáru v domově pro zdravotně postižené přišlo o život osm lidí. Doteď k požárům vyjížděla německá jednotka hasičů až potom, kdy ji o pomoc požádalo operační středisko českých hasičů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťoval reportér Jan Beneš

„Vypadá to velmi nadějně, mám z toho radost,“ říká na úvod k nově sjednané dohodě starostka Vejprt na Chomutovsku Jitka Gavdunová z ODS.

Právě ona po tragické požáru domova pro zdravotně postižené chtěla vědět, proč se k zásahu na české straně nepřidaly i jednotky dobrovolných hasičů z Bärensteinu, který od místa tragédie leží jen několik stovek metrů.

Podle krajského ředitele hasičského záchranného sboru Romana Vyskočila nepřijeli němečtí kolegové proto, že je o to operační středisko v Ústí nad Labem nepožádalo. Zásah totiž probíhal v dojezdových časech podle plánů českých hasičů.

Ještě právní rámec

Podívejte se do vyhořelého domu ve Vejprtech. Obyvatelný bude až po opravě, konstatoval statik

Číst článek

Budoucí zapojení přeshraniční hasičské jednotky má napříště zajistit nový pilotní projekt, na které se čeští i němečtí hasiči ve čtvrtek dohodli.

„Na obou stranách hranice by se měly vytipovat objekty a udělat k nim poplachové plány – to znamená, na které objekty a na které události by jednotlivé složky zasahovaly. Je to na mimořádné události většího rozsahu. V současnosti jsme se domluvili, že na obou stranách budou konkrétní osoby, které to začnou zpracovávat, dohodnou si ty plány a budou koordinovat svou činnost,“ vysvětlil ředitel krajského hasičského sboru Roman Vyskočil.

Pilotní projekt by měl odstartovat hned, jak se právníci shodnou na podmínkách, které by současný výjezd českých a německých hasičů umožnily.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme