Příčinou požáru ve Vejprtech byla manipulace s otevřeným ohněm, oznámila policie

Příčinou nedělního tragického požáru ve Vejprtech, při kterém zemřelo osm lidí, byla manipulace s otevřeným ohněm. Všechny oběti se při požáru udusily. Novinářům to ve čtvrtek řekli zástupci policie.

Vejprty (Aktualizováno: 11:44 23. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do požárem poškozeného domova pro zdravotně postižené ve Vejprtech se klienti po tragickém požáru v nejbližší době nevrátí

Do požárem poškozeného domova pro zdravotně postižené ve Vejprtech se klienti po tragickém požáru v nejbližší době nevrátí | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Policisté vyloučili technickou závadu. Případ vyšetřují jako obecné ohrožení z nedbalosti. Za tento čin hrozí případnému pachateli až osm let. „Budeme se snažit zjistit, kdo je viníkem. Zatím jsme vyloučili, že by to byl někdo zvenčí, kdo by neměl přístup dovnitř,“ uvedl vedoucí odboru obecné kriminality Martin Charvát.

Hořet začalo v neděli před pátou hodinou ranní ve společenské místnosti, odkud se požár rozšířil do dalších dvou pokojů. Budova je prolitá vodou. V úterý ji prohlédl statik.

Bezpečnostní opatření

Úřad práce ve Vejprtech začne vyplácet mimořádné dávky. Vyhořelý domov čeká na posudek statika

Číst článek

Při nedělním požáru bylo ohroženo 34 klientů domova pro zdravotně postižené, osm mužů zemřelo. Na vyšetřování příčin spolupracovali kriminalisté s vyšetřovatelem hasičů. Požár nahlásil vychovatel ve 4:46. Ohnisko požáru bylo ve společenské místnosti v prvním patře objektu. „Po odklizení všech trosek bylo stanoveno v pravé části místnosti místo, kde stál gauč. Pravděpodobně na tom gauči došlo k iniciaci,“ uvedl Charvát.

Během ohledání kriminalisté také zjišťovali požárně-bezpečnostní řešení stavby. „Byly instalovány protipožární dveře, které oddělovaly jednotlivá patra od centrálního schodiště. Žádné jiné protipožární bezpečnostní opatření jsme zatím nezjistili,“ uvedl náměstek krajského ředitele Zbyněk Dvořák. Starostka Vejprt Jitka Gavdunová (ODS) po požáru mluvila o tom, že v budově byly hlásiče požáru na toaletách a v koupelnách.

Momentálně neobyvatelný

Při ohledání místa činu policie zjišťuje ohnisko požáru ze třech směrů. „Ptáme se na svědecké ohnisko požáru, tedy kdo ten požár první viděl a odkud šlehaly plameny, ptáme se specialistů z hasičského záchranného sboru, kde bylo požární ohnisko, tedy kde byla nejvyšší intenzita hoření. Potom nás zajímá kriminalistické ohnisko požáru, a to je to, kde požár vznikl. V tomto případě se všechna tři ohniska shodují,“ uvedl Dvořák.

Vejprty se chtějí o přeživší klienty postarat a ubytovat je zatím v jiných vlastních objektech ve městě. Domov Kavkaz je nyní neobyvatelný. Starostka už dříve uvedla, že klienti vyhořelého domova se v minulosti pokoušeli objekt zapálit. „Nemám informace o tom, že by místní oddělení policie toto řešilo. Ale může to být tak, že tu informaci nemám a že takový přestupek tam může být zaznamenaný,“ uvedl Dvořák.

V kritickém stavu

V nemocnicích zůstávají po druhém nejtragičtějším požáru za posledních třicet let v Česku tři lidé, dva jsou v chomutovské nemocnici a jeden v mostecké. „U pacienta na anesteziologicko-resuscitačním oddělení chomutovské nemocnice se situace nezměnila, je nadále v kritickém stavu, napojený na plicní ventilaci,“ řekl ve čtvrtek mluvčí Krajské zdravotní Ivo Chrástecký. Kadaňská nemocnice posledního pacienta ošetřovaného v souvislosti s požárem propustila ve středu.

„Úřad práce nám na tři měsíce zajistil pět lidí, které využijeme v budově,“ dodala starostka. V rámci opravy objektu by chtěla radnice podle Gavdunové zvýšit bezpečnostní opatření. Kriminalisté s vyšetřovatelem hasičů sbírali v neděli a pondělí stopy na místě tragické události.

Úřad práce ve středu odeslal jako mimořádnou okamžitou pomoc klientům, kteří přežili tragický požár domova pro zdravotně postižené ve Vejprtech, zatím 140 tisíc korun. Ve společné tiskové zprávě to ve čtvrtek uvedly ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) a Úřad práce ČR. Podepsaných žádostí o mimořádnou dávku má úřad zatím 14, dalším dvěma chybí podpis. O dávkách pro další klienty úřad jedná. Jednorázová dávka může dosáhnout až 51.150 korun.

Mimořádná dotace

Ministerstvo dnes také uvedlo, že do týdne vyplatí zařízení ve Vejprtech mimořádnou dotaci pět milionů korun. Peníze půjdou na personální náklady a drobné opravy. Podle potřeb může jít i o vyšší částku, konstatovalo MPSV.

Úřad práce může mimořádnou dávku poskytnout těm klientům domova ve Vejprtech, které událost postihla a jejich sociální a majetkové poměry jim neumožňují nepříznivou situaci překonat. Výše poskytnuté podpory může dosáhnout až 15násobku životního minima. Za peníze si mohou koupit oblečení, obuv či hygienické potřeby.

Město v úterý zahájilo veřejnou sbírku na rekonstrukci objektu a pomoc klientům domova Kavkaz, kteří přišli při požáru prakticky o všechno. Radní Ústeckého kraje ve čtvrtek schválili poslat obci milion korun a požádali stát o pět milionů pro Vejprty. Úřad práce tento týden vyplácí klientům nebo jejich opatrovníkům okamžitou finanční pomoc v rozsahu 10 tisíc až 50 tisíc korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme