Dědictví, které nám předali, je úžasné, řekl o Cyrilu a Metodějovi papežský nuncius na Velehradě

Význam svatých Cyrila a Metoděje i výzvy současného světa zmínil v pátečním kázání na Velehradě apoštolský nuncius v Česku Charles Daniel Balvo. Byl hlavním celebrantem a kazatelem slavnostní mše svaté, kterou vyvrcholily tradiční cyrilometodějské slavnosti na Velehradě na Uherskohradišťsku.

Velehrad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Apoštolský nuncius v Česku Charles Daniel Balvo, diplomat Vatikánu, který sloužil slavnostní mši na Velehradě | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

„Dnes oslavujeme svaté Cyrila a Metoděje, kteří byli posláni, po dvou, jako apoštolové v evangeliu. Byli to dva muži, dva bratři, kteří se vydali na cestu ze svého domova v Soluni a začali hlásat evangelium lidem, našim předkům, kteří ještě neznali osobu Ježíše Krista,“ prohlásil nuncius Daniel Balvo, diplomat Vatikánu.

Ti nejlepší, kteří byli v Byzantské říši k dispozici, říká o Cyrilu a Metodějovi historik umění Royt

Číst článek

„Vydali ze sebe to nejlepší a dědictví, které nám předali, je úžasné: víra, modlitba, zpěvy, jazyk, tradice a mnoho dalšího,“ dodal.

Dnešní svět se podle něj vyznačuje stejnými obtížemi a výzvami, kterým čelily první křesťanské komunity v Korintu.

„Je zde tolik nespravedlnosti a zlo je ve společnosti skutečně přítomno. Je zde na výběr tolik různých filozofií a náboženských směrů. My se, jako svatí Cyril a Metoděj, zavazujeme k tomu, že zcela dáme to nejlepší z toho všeho, čím jsme a co máme, abychom hlásali slovy i skutky radostnou zvěst evangelia Ježíše Krista. Světu, který hledá cíl a smysl, nabízíme poselství víry, naděje a především lásky,“ uvedl Balvo.

Poslání svěřené církvi vyžaduje podle jeho slov oddanost a soustředěný zájem. „Věřící jsou voláni k tomu, aby dávali to nejlepší z toho, čím jsou a co mají, a musí se vyvarovat všeho, co je rozptyluje a odvádí jejich pozornost od Ježíšovy osoby,“ prohlásil. Připomněl však také, že v dějinách církve se duchovní někdy neřídili poučením daným Ježíšem.

„Nechali se rozptýlit jinými zájmy - politickou mocí, penězi, pohodlným životem, osobními zájmy - které vrhly stín na integritu poslání, do kterého byli zapojeni,“ poznamenal Balvo.

Obrázek Staroboleslavské madony

Bohoslužbě, která se na moravském poutním místě pravidelně koná u příležitosti svátku sv. Cyrila a Metoděje, přihlížela za slunečného počasí řada lidí, kteří zaplnili nádvoří před bazilikou.

Na hlavním pódiu nad oltářem bylo umístěno takzvané Palladium země české. Obrázek Staroboleslavské madony je po staletí jedním ze symbolů české státnosti a jedno z hlavních lákadel letošních Dnů lidí dobré vůle na Velehradě. Převoz palladia ze Staré Boleslavi si vyžádal mimořádná bezpečnostní opatření.

Vystavení památky na Velehradě připomíná mimo jiné 1150. výročí od smrti svatého Cyrila a jmenování svatého Metoděje prvním moravským arcibiskupem a také 30. výročí svatořečení Anežky České. Loni byla na Velehradě vystavena lebka svaté Ludmily, která dle tradice přijala na Velehradě křest.

Na Velehradě u Uherského Hradiště začaly Dny lidí dobré vůle. Snímek ukazuje instalaci Palladia země České v Královské kapli. | Foto: Dalibor Glück | Zdroj: ČTK

Desetitisíce lidí, odhadují organizátoři

Letošní Dny lidí dobré vůle na Velehradě na Uherskohradišťsku navštívilo asi 40 tisíc lidí, uvedl tajemník akce Josef Kořenek.

Papež František schválil změnu v Otčenáši. Část ‚neuveď nás v pokušení‘ se změní

Číst článek

Čtvrtečního programu se podle odhadů zúčastnilo téměř 20 tisíc lidí, na dnešní slavnostní mši dorazilo podle Kořenka 20 tisíc až 25 tisíc lidí. Loni podle pořadatelů zavítalo na Velehrad přes 50 tisíc lidí.

Na Velehrad přišli poutníci z různých koutů republiky, někteří byli také v krojích. Velehrad byl cílem také mládeže z ostravsko-opavské diecéze.

„Šlo nás 85 poutníků, 150 kilometrů. Začali jsme v sobotu, šli celý týden, v dešti, ve slunci, v horku. Ale naše mládež to zvládla. Byla to náročná, ale pěkná pouť,“ popsal organizátor pouti Bartlomiej Blaszka.

Zájem mladých lidí zúčastnit se poutí podle něj roste, letos putovali již 12. rokem. Loni šlo na Velehrad ze severu Moravy 60 mladých lidí.

Slavnosti připomínající odkaz slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje se letos konaly 20. rokem, jde o jednu z největších církevních akcí v zemi.

Dny lidí dobré vůle a oslavy výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velehradě pokračovaly slavnostní poutní mší na nádvoří u baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje. | Zdroj: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme