‚Velehrad se plní, což je krásné.‘ Na cyrilometodějské slavnosti dorazili první poutníci a návštěvníci

Velehrad na Uherskohradišťsku se začíná plnit poutníky a návštěvníky Dnů lidí dobré vůle. Od dopoledne se konají bohoslužby, prezentuje se Charita a další organizace. „Je hezké vidět, jak Velehrad opět žije,“ řekl nezávislý starosta Velehradu Aleš Mergental.

Velehrad (Uherskohradišťsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje patří k nejvýznamnějším poutním místům v Čechách

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje patří k nejvýznamnějším poutním místům v Čechách | Foto: Saskia Mišová

Cyrilometodějské slavnosti na Velehradě patří k nejvýznamnějším církevním svátkům v zemi, připomínají příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Dny lidí dobré vůle se každoročně konají 4. a 5. července.

Loni se slavnosti uskutečnily kvůli pandemii koronaviru ve velmi omezeném režimu, oba dny mohlo do poutního areálu přijít vždy jen tisíc poutníků. Na Velehrad přitom běžně míří kolem 30 000 lidí.

Papež František v září po návštěvě Budapešti zavítá na Slovensko. Vydá se tam na pastorační návštěvu

Číst článek

Letos bude omezen jen počet nedělního večerního benefičního koncertu Večer lidí dobré vůle, přijít na něj bude moci maximálně 5000 lidí. Pondělní slavnostní poutní mše svatá bude již pro všechny lidi bez omezení.

„Je to nádherné. Na velehradskou pouť a Dny lidí dobré vůle opět přicházejí lidé a jsme šťastní, že to tak může být. Jsme připravení, chystá se program, probíhají zkoušky, stánkaři se připravují, kolotočáři jsou nachystaní. Jde hlavně o to, že začíná standardní velehradská pouť, všichni jsou zváni. Velehrad se plní, jak tradičně na začátku července, což je krásné,“ uvedl Mergental.

Na Velehrad již dopoledne přijeli například manželé z Brna. „Jsme rádi, že jsme tady, jezdíme pravidelně. Loni jsme kvůli omezením vynechali. Těšíme se na program, chceme zůstat do večera na koncert,“ uvedli.

Papežská tribuna plná estébáků. ‚Snažili se nás převychovat,‘ líčí jezuita nechvalně známou ‚akci K‘

Číst článek

Na programu je v neděli například ruční přepisování Bible nebo výstavy. Součástí programu bylo i tradiční setkání vozíčkářů, na které dorazilo 80 až 90 lidí. 

O hendikepované se stará asi 60 dobrovolníků, kteří jsou s nimi po celou dobu jejich pobytu. Podle Michala Umlaufa z Maltézské pomoci, která setkání organizuje, měli ale letos problém dobrovolníky sehnat.

„Nevím, jestli je to dáno covidovým obdobím nebo řadou akcí, které se teď o prázdninách odehrávají," uvedl Umlauf.

V 18.30 se uskuteční Modlitba za vlast, v 19.30 začne benefiční koncert Večer lidí dobré vůle. Hlavním tématem slavností je poděkování lidem, kteří stále bojují proti covidové pandemii.

Současně velehradské oslavy připomenou rok sv. Josefa, 170. výročí narození Antonína Cyrila Stojana a 100. výročí jeho jmenování olomouckým arcibiskupem. Součástí je i příprava k 1100. výročí úmrtí sv. Ludmily, patronky rodin a první české světice.

Přímý přenos 22. ročníku tradičního benefičního koncertu z Velehradu v rámci Dnů lidí dobré vůle budete moci slyšet díky přímému přenosu Radiožurnálu a Českého rozhlasu Zlín. Vysílání z Velehradu začne v neděli 4. července 2021 ve 20 hodin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme