Velení Hradní stráže přijme prezident Zeman. Vojáci slaví 95. let od vzniku jednotky

Stráž Pražského hradu slaví 95 let své existence. Velení jednotky, která chrání prezidenta, proto dnes přijme prezident Miloš Zeman. Oslavy výročí doplní koncert Hradní stráže v katedrále svatého Víta a slavnostní nástup na prvním nádvoří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hradní stráž | Foto: Marián Vojtek

Slavnostního nástupu se kromě Hradní stráže účastní i vybrané jednotky v historických krojích. „Bude tam i jednotka Československé obce legionářské v historických stejnokrojích, bude tam jednotka 5. pěšího pluku v podání Klubu vojenské historie Gardekorps, také v historických stejnokrojích. Což je takový průřez historií Hradní stráže,“ popisuje Martin Kunc, vrchní praporčík Hradní stráže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem ve vysílání Radiožurnálu byl Martin Kunc, vrchní praporčík Hradní stráže

Vznik Hradní stráže inicioval první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Vojáci v ní sloužili za první republiky i později během vlády komunistických prezidentů. Tehdy byla stráž začleněna pod ministerstvo vnitra.

V současnosti jde podle Kunce o prestižní záležitost: „Služba u Hradní stráže je pro vojáka určitá prestižní záležitost, protože voják dělá poměrně specifickou práci. Hlavním úkolem Hradní stráže je jednak střežení sídla prezidenta republiky a zabezpečování ceremoniálních aktivit, které souvisí s výkonem funkce prezidenta."

V současnosti má stráž více než 650 členů. Část z nich například zasahovala při letošních červnových povodních.

Jakub Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme