Velhartický hrad je bez mostu. Kastelán věří, že nový by mohl vydržet dalších 25 let

Kvůli nezbytné obnově zbourali ve Velharticích dřevěný přístupový most přes příkop před hradní branou. Ten je ovšem velice důležitý, protože jde o přístupovou cestu na nádvoří hradu.

Velhartice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z důvodu poškození nosné konstrukce mostu bylo nutné přistoupit k výměně dřevěné podpory a části prvků mostovky, po které se najíždí do hlavní brány hradu. Pomocí jeřábu byla vyzdvižena stará opěrná koza a vložena nová.

„Nyní budeme opravovat tu samotnou mostovku. Ještě nějakou dobu tedy do zámku nebude možné zajet autem,“ uvedl pro Český rozhlas Plzeň kastelán hradu Matěj Mejstřík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální obnova by měla trvat maximálně tři týdny a na konci dubna by mělo být vše připraveno pro případné zahájení návštěvnické sezóny

On sám naštěstí bydlí mimo hrad, kam vede soukromý zadní vchod, kterému se říká výpadová branka. Zbouraný přístupový most ho tedy od okolního světa neodřízl.

Nyní mají návštěvníci jedinečnou příležitost vidět hrad bez mostu. Naposledy tomu tak bylo před dvaceti lety. Na obnovu mostu se používá modřínové dřevo, které je hloubkově impregnované.

„Doufáme, že by nový most mohl vydržet dalších 25 let,“ dodal Mejstřík. Dřevěné konstrukce jsou však vystaveny povětrnostním vlivům a vyžadují pravidelnou kontrolu.

Aktuální obnova by měla trvat maximálně tři týdny a na konci dubna by mělo být vše připraveno pro případné zahájení návštěvnické sezóny. „Pevně věřím, že oprava mostu nebude mít vliv na otevření hradu. Přesto v dnešní době nevíme, kdy budeme moci otevřít,“ uzavřel kastelán.

Jitka Englová, Iva Štěpánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme