Velikonoční kontroly na silnicích. Policisté budou dohlížet na rychlost i alkohol

Policie plánuje během Velikonoc víc kontrol na silnicích. Zapojeno do nich má být podle ředitele dopravní policie Tomáše Lercha až 3 000 policistů. Strážci zákona budou dohlížet i na plynulost dopravy třeba v místech dopravních omezení. Loni během velikonočních svátků na silnicích zemřeli tři lidé.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doprava v Praze, Wilsonova | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Odjíždět s celou rodinou bude na prodloužený velikonoční víkend i řidička z Prahy, kterou potkal reportér Českého rozhlasu Luděk Hubáček na čerpací stanici v Braníku.

„Ano, na Moravu, ve čtvrtek. Doufám, že nebudou kolony,“ uvedla řidička.

Nejvíc lidí bude podle policie odjíždět ve středu odpoledne a pak ještě během čtvrtka. Na silnicích budou během svátků asi 3000 uniformovaných policistů, uvedl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.

OBRAZEM: kroje, král i slivovička. Velikonoční pondělí v moravském Vlčnově

Číst článek

„Policisté služeb dopravní policie se budou zaměřovat zejména na hlavní trasy, na dálnice a silnice prvních tříd, či nějaké významné komunikace druhých tříd. Počítáme i s velkou součinností s pořádkovou či cizineckou polici, které se budou zaměřovat na lokality, kde je menší provoz,“ řekl Lerch.

Policejní hlídky podle Lercha mají stát také v místech dopravních omezení, třeba na dálnici D1. To proto, aby mohly co nejdřív zasáhnout v případě komplikací, jako jsou dopravní nehody, nebo porouchaná vozidla. V takovém případě se dají očekávat kolony a zdržení.

„Zaměříme se zejména na místa, která prochází rekonstrukcí, ať již je to dálnice D1 ale samozřejmě i ostatní silniční tahy. Budeme tam, kde se dají očekávat dopravní komplikace právě vedle staveních úprav,“ dodal Lerch.

Co dělat v koloně?

Pokud už se někomu stane dopravní nehoda, nebo porucha, řidič by neměl podle dopravního experta z Autoklubu ČR Libora Budiny zmatkovat, ale zapnout výstražná světla a zastavit na co nejbezpečnějším místě.

Jaké byly socialistické Velikonoce? Bez náboženství a s důrazem na budování

Číst článek

„A hlavně myslet na svoji bezpečnost, vzít si reflexní vestu, nejlépe všichni členové vozidla, postavit výstražný trojúhelník 50 metrů za vozidlo, pokud je to na dálnici tak 100 metrů,“ doporučuje Budina.

A potom odejít nejlépe za svodidla. Když už se dostanete do kolony, nenechte se vystresovat delším čekáním, říká dopravní psycholog Michal Walter.

„Pohovořit s posádkou, probrat nekonfliktní věci, pustit si hudbu a udělat si pohodu. Smířit se s tím, že to jen tak nepojede,“ dodává Walter. Varuje také před řidiči, kteří se po výjezdu z kolony snaží dohnat čas, takže překračují povolenou rychlost nebo nebezpečně předjíždějí.

Loni policie během Velikonoc řešila přes 670 dopravních nehod. Zemřeli při nich 3 lidé. Pokud vás zajímají celkové statistiky dopravních nehod a jejich následků, můžete se podívat na speciální aplikaci iROZHLAS.cz, kde se dozvíte i aktuální čísla. 

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme