Vláda nemá podporu opozice k prodloužení nouzového stavu. Babiš chce opatření do Velikonoc

Česko by v opatřeních proti šíření koronaviru mělo podle premiéra Andreje Babiše (ANO) pokračovat minimálně do Velikonoc, aby se ulevilo nemocnicím a nepřišla další vlna. Ke středečnímu jednání s lídry sněmovní opozice premiér napsal, že ho přístup opozice mrzí. Předsedové opozičních stran po schůzce vládu kritizovali za nekoncepční přístup a absenci plánu rozvolnění.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pokud vše půjde jako dosud, vláda během Velikonoc navrhne první změny, které zmírní opatření proti koronaviru, uvedl ke středečnímu jednání s opozicí ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

‚Bylo to nedorozumění.‘ Ministr Blatný ujistil, že vakcína Johnson & Johnson v dubnu do Česka dorazí

Číst článek

K žádosti menšinového kabinetu o prodloužení nouzového stavu o 30 dnů se sněmovna vysloví v pátek, vláda zatím podporu dojednanou nemá.

„Opozice se prostě dohodnout nechce. Dvě hodiny jsme jim předkládali argumenty, odpovídali na jejich otázky, vysvětlovali, proč si ještě nemůže dovolit rozvolňovat, vše marné. Scházejí se s námi jen kvůli tomu, aby si pak mohli udělat tiskovku. Mrzí mě to, protože se nám povedlo epidemii přibrzdit, jdeme správným směrem, minimálně do Velikonoc bychom ale ještě měli pokračovat, aby se ulevilo nemocnicím a nepřišla další vlna,“ uvedl Babiš.

Podle lídrů Spolu, STAN a Pirátů nemá kabinet jiný plán, než je současné uzavření země. Proti prodloužení nouzového stavu se podle svých lídrů postaví pravděpodobně většina koalice Spolu či KSČM a SPD.

Lidovečtí poslanci se podle svého předsedy Mariana Jurečky sejdou ještě během středečního odpoledne. Během středečního jednání podle něj nezazněl žádný argument, který by podpořil, že pokračování stavu nouze je smysluplný krok. Piráti a STAN se rozhodnou až v pátek, mimo jiné na základě aktuálních dat.

Bitvu s covidem vyhráváme. Uzavření firem na Velikonoce je stále ve hře, říká epidemiolog Smejkal

Číst článek

Podle Blatného data, která předal opozici, jasně dokazují, že nastavená opatření fungují. Poukázal na pokles počtu případů nákazy.

„I proto by bylo dobré tato opatření - jakkoliv chápu, že jsou v mnohém limitující a nepříjemná - udržet minimálně do Velikonoc včetně. Už v jejich průběhu, pokud vše půjde jako doposud, navrhneme první změny, které zmírní stávající opatření,“ dodal. Blatný odmítá rozvolňovat v situaci, kdy jsou nemocnice stále plné a zaplňují je lidé v nižším věku.

Žádost poslancům, aby nouzový stav v Česku místo 28. března skončil až 27. dubna, vláda schválila v pondělí. Nouzový stav by tak v Česku trval nepřetržitě víc než půl roku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme