Obchody navzdory opatřením prodávají pomlázky. Obhajují se doporučením svazu obchodu

Řada obchodů začala před Velikonocemi nabízet pomlázky a další dekorace. Podle ministerstva průmyslu a obchodu a policie se na ně ale nevztahuje výjimka. „Opatření hovoří jasně,“ řekl serveru Seznam Zprávy policejní mluvčí Ondřej Moravčík. Podniky se nicméně hájí doporučením Svazu obchodu a cestovního ruchu. Prezident organizace Tomáš Prouza nevidí důvod, proč by obchody podobné zboží nemohly prodávat.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 19:07 13. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O letošních Velikonocích si lidé výzdobu nenakoupí (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Prodej velikonočních ozdob a pomlázek - podle ministerstva průmyslu a obchodu jde o jasné porušení pravidel. „Velikonoční potřeby nespadají do výjimek uvedených v příslušném usnesení vlády, které omezuje maloobchodní prodej,“ napsala SeznamZprávám za resort Miluše Trefancová. A dodala, že porušení opatření sleduje policie.

Ministerstvo mění pravidla. Rybáři nesmí lovit v noci ani mimo obec, zákaz platí i pro myslivecké hony

Číst článek

Obchody to ale tak jednoznačně nevidí. Odkazují se na dokument, na kterém společně se svazem pracovalo ministerstvo zdravotnictví. V něm stojí, že prodej svátečních předmětů patří mezi „pietní zboží a dekorativní zboží pro sváteční příležitosti“.

„Dle doporučení SOCR (Svaz obchodu a cestovního ruchu - pozn. red.) lze velikonoční dekorace zahrnout do kategorie domácích potřeb. U této kategorie nedošlo k omezení prodeje. Zákazníci mohou tento druh sortimentu v prodejnách DM zakoupit,“ řekl manažer komunikace Jiří Peroutka. Pomlázky a další prodává například i potravinový řetězec Billa nebo Albert.

Svaz to schvaluje

Podle serveru SeznamZprávy je dokument, na nějž se obchodníci odkazují, ze 3. února, tedy z doby, kdy ještě neplatila současná epidemická opatření.

Prezident svazu Tomáš Prouza ale upozorňuje, že organizace vydala také upravenou verzi, která je nyní platná. Velikonoční zboží podle svazu i nadále spadá do „ozdobných a dekoračních předmětů“ a není tak důvod, proč by ho obchody nemohly prodávat. Na doporučení, které je veřejné, si podle Prouzy nikdo z ministerstva nestěžoval.

Podle současných vládních opatření je maloobchodní prodej až na výjimky zakázaný. Otevřeno mohou mít například obchody s potravinami, lékárny, květinářství, čerpací stanice nebo drogerie. Kompletní seznam výjimek najdete na stránkách ministerstva zdravotnictví.

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme