Velikonoční a jiná speciální piva mají stále více příznivců

K Zelenému čtvrtku patří zelené pivo. Pivovary se vracejí k tradici výroby speciálních piv pro různé slavnostní příležitosti. V době, kdy spotřeba klasického piva už neroste, vidí v rozšíření nabídky šanci, jak si udržet zákazníky. Konzervativní pivaři ještě před pár lety speciálními pivy opovrhovali, teď jim ale přicházejí na chuť.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Macháčková ochutnává speciální zelené pivo

Kateřina Macháčková ochutnává speciální zelené pivo | Foto: Václav Malina

Z jedné pípy načepoval výčepní Michal Bříza polovinu sklenice zeleným pivem a pak z vedlejšího kohoutu opatrně přitočil pivo barvy červené. Vznikl tak dvoubarevný velikonoční krasličák.

„Zelené pivo je čtrnáctiprocentní speciál, červené je klasické výčepní pivo. Jsou vařena klasickou technologií, barvy je dosaženo přidáním čistě přírodních výtažků,“ popisuje.

Takové pivo je potřeba speciálně točit – nejprve zelené pivo a pomalým způsobem se dotáčí pivo červené. „Když se to podaří a přinese hostovi, říkám, že se to pivo ještě trochu houpe, pak je krásně vidět ten dvoubarevný efekt,“ dodává Bříza.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o nových barvách a chutích pro české pivaře natočil Jaroslav Skalický

Pivo uvařil jihlavský pivovar Ježek. Tradičně už vaří brčálově zelený velikonoční mok například pivovary Starobrno, Janáček v Uherském Brodě a pivovar Krásné Březno. Další výrobci, jako třeba humpolecký Bernard, polepily lahve velikonočními pivními etiketami. Velikonoční speciály, většinou vícestupňová piva, připravily také pivovar Kácov, Klášterní pivovar na Strahově a další minipivovary.

Plzeňský Prazdroj poslal slavnostní velikonoční várku ležáku Pilsner Urquell už podruhé do Vatikánu. Jedná se o 2012 lahví, kterým požehnal plzeňský biskup František Radkovský.

Podle archivního dokumentu se na konci 19. století plzeňským pivem léčil papež Lev VIII. Pivo dostával ve speciálním skleněném soudku, protože prý trpěl alergií na látky pocházející z vysmolených dřevěných sudů.

Pivovary navazují na prvorepublikovou tradici

Speciální piva k různým svátkům mají u nás dlouholetou tradici. „Podobné speciály - polotmavé a všelijaké jiné k této příležitosti a k jiným dalším - se budou dělat víc a víc. Bývalo to vždycky zvykem pivovarů za první republiky a za Rakouska. Obvykle bylo zvláštní pivo na Vánoce, na Velikonoce, na Letnice nebo na svatojánské svátky – při všech, většinou nějak s církví propojených událostech, se vařilo speciální pivo,“ připomíná ředitel Svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.

Podle něho se podíl speciálního piva ve výstavu pivovarů zvyšuje. Loni to bylo už šest procent.

„Čeští pivaři se mění, jejich chutě se rozšiřují a ty doby, kdy stačily jeden, dva, tři druhy piva, jsou pryč. Dnes je naopak zájem o pivní speciály, o piva nefiltrovaná, piva pšeničná. Myslím si, že budoucnost patří i těmto zajímavostem, jako je velikonoční krasličák, to znamená pivům s různými ovocnými chutěmi a podobně,“ potvrzuje zájem o netradiční piva Michal Bříza z restaurace u Balouna v Záběhlicích.

Jaroslav Skalický, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme