Velikonoční iŽurnál o náboženství na Internetu

I iŽurnál ctí nejvýznamnější křesťanský svátek - Velikonoce. Tentokrát jsem listovala servery s náboženskou tématikou. Dozvíte se, kde hledat informace o víře a jednotlivých náboženstvích, fulltextové vyhledávání v Bibli, jak a proč se jmenují různé velikonoční dny a také něco o chystaném patronovi Internetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před měsícem začala katolická církev diskutovat o tom, že přidělí Internetu svatého. Mluvilo se o něm ale už déle. V jaké fázi to dnes je, ptali jsme se pátera Daniela Hermana - mluvčího České biskupské konference.

Jaký je vlastně vztah církve k Internetu?

Než začnete listovat církevními a náboženskými servery, zkuste adresy jako www.cirkev.cz nebo www.vira.cz. Jsou to slova, která asi každého napadnou ve spojení s vírou jako první. A nebude pro vás překvapením, že na obou sídlí křesťané.

Na církev.cz najdete stránky katolické církve v České republice, které ale v podstatě provozuje právě Česká biskupská konference. Najdete tu rozdělení republiky na biskupství a, co se vám v době Velikonoc bude hodit, tak je popis významu jednotlivých dnů - jako Velkého pátku, Bílé soboty, Zeleného čtvrtku, najdete tam také hodiny konání bohoslužeb, kterých se zúčastní i biskupové.

O Velikonocích, výkladu významu dnů, zvyků a také o rozdílu mezi křesťanskými a židovskými Velikonocemi píše vira.cz. Od jejího autora Ignáce Muchy jsem vyzvídala, proč vlastně stránky vznikly?

Celé spektrum života ? k tomu patří vzdělání. Kolikrát jste potřebovali vědět, co znamená ten který církevní termín. Na víře.cz najdete odkazy na dva slovníky - jeden slovník má mnoho hesel a druhý má sice hesel podstatně méně, ale je je původní.

Shlédnout stránky Karmelitánského nakladatelství se vyplatí, i když nechcete koupit žádnou knížku. Najdete tam totiž ukázky z vydávaných knih a třeba knížka Děti píší Bohu vyvolá minimálně úsměv.

I na Víře najdete program akcí, a to nejen bohoslužeb - ale i dětských a mládežnických akcí, divadelních představení, výstav a koncertů. Všechny mají ale něco společného s vírou.

Pokud vás zajímá Bible a případně v ní dokonce chcete hledat, potěším vás. Na adrese www.biblenet.cz a tady jsou k dispozici elektronické verze Bible i s fulltextovým vyhledáváním.

Hodně zajímavé stránky má řeholní institut Paulinky . Možná je to i tím, že zakladatel tohoto řádu Jakub Alberion byl přesvědčen, že pro to, aby evangleium proniklo k nejpočetnějším skupinám, je třeba použít nových metod apoštolátu - masmédií, k nimž Internet rozhodně patří.

Pokud vás zajímá denní zpravodajství z křesťanského světa, jděte na www.christnet.cz nebo www.katolik.cz. Christnet sám sebe nazývá vstupní bránou do křesťanského internetu v České republice. Najdete na něm magazín, ale také rozcestník detailně zaměřený na křesťanství v Česku, na Slovensku a ve světě.

Pro náboženské profesionály je tu adresa, o kterou se také stará Ignác Mucha. Ptala jsem se ho, jak PASTORACE.CZ liší od VIRA.CZ.

Protože Ignác Mucha dělá internetové stránky skoro profesionálně, chtěla jsem vědět, kam vlastně v církevní hierarchii patří, čím je. Ignác Mucha odpovídá, že je hlavně člověk, otec, manžel a teolog. Jak tedy nazývá církev své webmastery?

Zatím jsem pořád mluvili o katolících, slušelo by se začít i o dalších. Tak například ekumenickou akademii najdete na www.ecn.cz/eapraha. Do ekumenické akademie patří Církev československá husitská, Pravoslavná církev v českých zemích, Slezská církev evangelická, Starokatolická církev a Evangelická akademie Míšeň. Slezská církev evangelická sama sídlí tady.

Když jsem u těch Velikonoc, tak možná by nebylo špatné vyprovokovat se sledovat velikonoční bohoslužby přes Internet. Žila jsem v tom, že to zatím nejde. Daniel Herman mne překvapil. Ono se tak už stalo!

Takovým přechodem od křesťanských stránek k dalším náboženstvím bude stránka také skoro ekumenická - společnost křesťanů a Židů, která sídlí na této adrese.

Abychom nepominuli ani ostatní náboženství, tak stránky islámské komunity v Čechách najdete tady. Takovou zajímavostí je program pro výpočet času muslimské modlitby podle zeměpisných souřadnic. Pokud je prý tento program spuštěn na pozadí, pak v příslušných časech uslyšíte volání k modlitbě Azan. A pokud nevíte, co to Azan je, tak se podívejte na tuhle adresu, kde je k dispozici slovník nejdůležitějších pojmů islámu.

Já vím, že o Velikonocích mluvit o buddhismu je trochu divné, ale mluvíme tu hlavně o náboženských webech. Všechny důležité adersy najdete na rozcestníku českého buddhismu www.buddha.cz.

Potřebujete se vyzpovídat, ale vaše hříchy jsou příliš těžké, abyste šli do kostela? V tom případě je tu pro vás internetová zpovědnice na adrese bezvawww.fbi.cz. Můžete se tu vyzpovídat, ale také přečíst bolístky ostatních. Ale rozhodně ji neberte moc vážně.

A ještě soutěžní otázka, která zazněla v nedělním pořadu: Konají se židovský svátek Pesach a křesťanské Velikonoce vždycky ve stejných dnech? Poradíme vám, že odpověď najdete na jednom ze jmenovaných serverů.

Odpovědi zasílejte e-mailem na naši adresu.

Příští téma: ekologické servery

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme