Velikonoční iŽurnál o náboženství na Internetu

I iŽurnál ctí nejvýznamnější křesťanský svátek - Velikonoce. Tentokrát jsem listovala servery s náboženskou tématikou. Dozvíte se, kde hledat informace o víře a jednotlivých náboženstvích, fulltextové vyhledávání v Bibli, jak a proč se jmenují různé velikonoční dny a také něco o chystaném patronovi Internetu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před měsícem začala katolická církev diskutovat o tom, že přidělí Internetu svatého. Mluvilo se o něm ale už déle. V jaké fázi to dnes je, ptali jsme se pátera Daniela Hermana - mluvčího České biskupské konference.

Jaký je vlastně vztah církve k Internetu?

Než začnete listovat církevními a náboženskými servery, zkuste adresy jako www.cirkev.cz nebo www.vira.cz. Jsou to slova, která asi každého napadnou ve spojení s vírou jako první. A nebude pro vás překvapením, že na obou sídlí křesťané.

Na církev.cz najdete stránky katolické církve v České republice, které ale v podstatě provozuje právě Česká biskupská konference. Najdete tu rozdělení republiky na biskupství a, co se vám v době Velikonoc bude hodit, tak je popis významu jednotlivých dnů - jako Velkého pátku, Bílé soboty, Zeleného čtvrtku, najdete tam také hodiny konání bohoslužeb, kterých se zúčastní i biskupové.

O Velikonocích, výkladu významu dnů, zvyků a také o rozdílu mezi křesťanskými a židovskými Velikonocemi píše vira.cz. Od jejího autora Ignáce Muchy jsem vyzvídala, proč vlastně stránky vznikly?

Celé spektrum života ? k tomu patří vzdělání. Kolikrát jste potřebovali vědět, co znamená ten který církevní termín. Na víře.cz najdete odkazy na dva slovníky - jeden slovník má mnoho hesel a druhý má sice hesel podstatně méně, ale je je původní.

Shlédnout stránky Karmelitánského nakladatelství se vyplatí, i když nechcete koupit žádnou knížku. Najdete tam totiž ukázky z vydávaných knih a třeba knížka Děti píší Bohu vyvolá minimálně úsměv.

I na Víře najdete program akcí, a to nejen bohoslužeb - ale i dětských a mládežnických akcí, divadelních představení, výstav a koncertů. Všechny mají ale něco společného s vírou.

Pokud vás zajímá Bible a případně v ní dokonce chcete hledat, potěším vás. Na adrese www.biblenet.cz a tady jsou k dispozici elektronické verze Bible i s fulltextovým vyhledáváním.

Hodně zajímavé stránky má řeholní institut Paulinky . Možná je to i tím, že zakladatel tohoto řádu Jakub Alberion byl přesvědčen, že pro to, aby evangleium proniklo k nejpočetnějším skupinám, je třeba použít nových metod apoštolátu - masmédií, k nimž Internet rozhodně patří.

Pokud vás zajímá denní zpravodajství z křesťanského světa, jděte na www.christnet.cz nebo www.katolik.cz. Christnet sám sebe nazývá vstupní bránou do křesťanského internetu v České republice. Najdete na něm magazín, ale také rozcestník detailně zaměřený na křesťanství v Česku, na Slovensku a ve světě.

Pro náboženské profesionály je tu adresa, o kterou se také stará Ignác Mucha. Ptala jsem se ho, jak PASTORACE.CZ liší od VIRA.CZ.

Protože Ignác Mucha dělá internetové stránky skoro profesionálně, chtěla jsem vědět, kam vlastně v církevní hierarchii patří, čím je. Ignác Mucha odpovídá, že je hlavně člověk, otec, manžel a teolog. Jak tedy nazývá církev své webmastery?

Zatím jsem pořád mluvili o katolících, slušelo by se začít i o dalších. Tak například ekumenickou akademii najdete na www.ecn.cz/eapraha. Do ekumenické akademie patří Církev československá husitská, Pravoslavná církev v českých zemích, Slezská církev evangelická, Starokatolická církev a Evangelická akademie Míšeň. Slezská církev evangelická sama sídlí tady.

Když jsem u těch Velikonoc, tak možná by nebylo špatné vyprovokovat se sledovat velikonoční bohoslužby přes Internet. Žila jsem v tom, že to zatím nejde. Daniel Herman mne překvapil. Ono se tak už stalo!

Takovým přechodem od křesťanských stránek k dalším náboženstvím bude stránka také skoro ekumenická - společnost křesťanů a Židů, která sídlí na této adrese.

Abychom nepominuli ani ostatní náboženství, tak stránky islámské komunity v Čechách najdete tady. Takovou zajímavostí je program pro výpočet času muslimské modlitby podle zeměpisných souřadnic. Pokud je prý tento program spuštěn na pozadí, pak v příslušných časech uslyšíte volání k modlitbě Azan. A pokud nevíte, co to Azan je, tak se podívejte na tuhle adresu, kde je k dispozici slovník nejdůležitějších pojmů islámu.

Já vím, že o Velikonocích mluvit o buddhismu je trochu divné, ale mluvíme tu hlavně o náboženských webech. Všechny důležité adersy najdete na rozcestníku českého buddhismu www.buddha.cz.

Potřebujete se vyzpovídat, ale vaše hříchy jsou příliš těžké, abyste šli do kostela? V tom případě je tu pro vás internetová zpovědnice na adrese bezvawww.fbi.cz. Můžete se tu vyzpovídat, ale také přečíst bolístky ostatních. Ale rozhodně ji neberte moc vážně.

A ještě soutěžní otázka, která zazněla v nedělním pořadu: Konají se židovský svátek Pesach a křesťanské Velikonoce vždycky ve stejných dnech? Poradíme vám, že odpověď najdete na jednom ze jmenovaných serverů.

Odpovědi zasílejte e-mailem na naši adresu.

Příští téma: ekologické servery

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme