OBRAZEM: kroje, král i slivovička. Velikonoční pondělí v moravském Vlčnově

Za doprovodu harmonikáře se v pondělí vydaly téměř dvě desítky mládenců na pomlázku po Vlčnově na Uherskohradišťsku. V jejich čele šel desetiletý letošní král Martin Darek Franta. Chlapci si na cestu oblékli tradiční vlčnovské kroje a v krojích je vítala i samotná děvčata, na která vytahovali tatary ze svých bot. Na pomlázku se rodiny ve Vlčnově pečlivě připravují, mládence hostili vyhlášenými vlčnovskými koláči, ale i řízky či chlebíčky.

Vlčnov (Uherskohradišťsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svobodní mládenci, takzvaní legrúti, si svého krále vyzvedli u něj doma hned v ranních hodinách. Velikonoce pro „královskou rodinu“ znamenaly velké přípravy.

„Ročník má letos 16 chlapců. My jsme měli krále už před pěti lety, takže přišli i chlapci, co chodili a jezdili tehdy s naším prvním králem. Byl to u nás pěkný fičák,“ řekla v pondělí s úsměvem maminka krále Kristýna Frantová. Před obchůzkou se tak mládenci posilnili koláčky, vdolky, zákusky a nechyběla hlavně ani slivovice a víno.

Jaké byly socialistické Velikonoce? Bez náboženství a s důrazem na budování

Číst článek

Král, který před několika dny oslavil desáté narozeniny, vyrazil na pomlázku s mládenci v chlapeckém kroji s modrými kalhotami, bílou košilí, květovaným páskem a vysokými botami. Svátečně vystrojeni byli také jeho rodiče.

Do ulic Vlčnova za děvčaty, většinou spolužačkami legrútů, vyrazil také harmonikář, takže se po cestě zpívalo. Svobodní mládenci si k děvčatům nesli na ramenou třímetrový tatar a ve vysokých botách měl každý z nich schovaný svůj malý. Na každém zastavení je čekalo bohaté pohoštění.

Letošní vlčnovský král Martin Darek Franta se poprvé představil na konci ledna, kdy byl na ramenou členů své krojované družiny přinesen do zaplněného sálu tamního kulturního domu. Král s družinou zažije po Velikonocích i stavění máje.

Vrcholem ale bude poslední květnový víkend a Jízda králů, na kterou do Vlčnova každoročně přijíždějí desetitisíce lidí ze širokého okolí i zahraničí. Král pojede v čele průvodu na koni oblečený v ženském kroji a růží v ústech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme