Babiš odmítl požadavek KSČM na snížení armádního rozpočtu. ‚Potřebujeme navýšit i počet vojáků,’ řekl

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na úterním velitelském shromáždění české armády řekl, že odmítá snahy o snížení armádního rozpočtu. Setkání se účastnili i prezident Miloš Zeman, ministr obrany za ANO Lubomír Metnar a náčelník generálního štábu Aleš Opata. Všichni poděkovali vojákům za to, jak pomáhají zvládat epidemii koronaviru.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letošního velitelského shromáždění se zúčastnil prezident Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš (ANO) | Zdroj: Twitter Andrej Babiš

Ministerstvo obrany by podle návrhu rozpočtu na příští rok mělo hospodařit s částkou 85,4 miliardy korun. „Na mě se můžete spolehnout, já určitě od momentu, kdy jsem se stal členem vlády, podporuji armádu,“ řekl vojákům Babiš.

Armáda podle něj může s podporou počítat i dál. „Jednoznačně potřebujeme navýšit i počet vojáků,“ uvedl.

KSČM chce nižší rozpočet pro armádu. ‚Americké vrtulníky mohou počkat,‘ tvrdí Jiří Dolejš

Číst článek

O škrtech v armádním rozpočtu se začalo mluvit v souvislosti s požadavkem komunistické strany, která toleruje menšinovou vládu hnutí ANO a ČSSD. Podporu státního rozpočtu na příští rok ale podmiňuje právě škrty ve výdajích na obranu ve výši deseti miliard korun. „Situace ve světě není úplně dobrá a my vždy říkali, že uděláme pravý opak, než udělala vláda při krizi v roce 2009,“ dodal premiér. Podobně se později vyjádřil i na svém twitterovém účtu.

Škrty spojené s finanční krizí z let 2008 a 2009 zmínil také ministr obrany za ANO Lubomír Metnar. Vážně podle něj narušily schopnost armády bránit stát před vnějším napadením a to se podle něj nesmí opakovat.

‚Skutečná modernizace‘

Modernizace armády je podle Metnara je nutná. „V tomto týdnu splatíme dlouholetý dluh vojákům, který máme, a to tím, že podepíšeme smlouvu na nákup 1200 terénních vozidel. A konečně ty čtyřicet let staré půjdou do zaslouženého důchodu,“ vysvětlil. Obrana by podle návrhu rozpočtu na příští rok měla hospodařit s částkou skoro 85,5 miliardy korun.

O modernizaci usiluje také prezident Miloš Zeman. Česko je podle něj součástí boje proti islámskému terorismu, který se znovu projevil, ať už ve Francii, nebo v Rakousku.

„První je podpora českého zbrojního průmyslu a druhá je skutečná modernizace armády. Nikoli kupování starých zbraní, které už téměř dosloužily, ale soustředění se na novou generaci,“ popsal na úterním jednání svou představu.

I každoroční setkání velení české armády letos poznamenala epidemie koronaviru. Kvůli přijatým opatřením byla v sále na ministerstvu obrany jen část velitelů, další se připojili přes videokonferenci třeba z Olomouce nebo z jiných míst v Praze.

Jana Čermáková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme