Velká Javořina hostí tradiční Slavnost bratrství Čechů a Slováků

Češi a Slováci se dnes sešli na Velké Javořině v Bílých Karpatech na tradiční Slavnosti bratrství. Organizátoři akce, kterými jsou zástupci samospráv všech obcí a měst z okolí Velké Javořiny, také letos připravili bohatý kulturní program. Návštěvníci se mohou těšit na řadu folklorních, folkových či dechových kapel i country hudba i tanec. A nechybí ani country hudba či tanec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

folklór | Foto: www.slovakia.travel

Na Velké Javořině se lidé scházejí dvakrát do roka, v zimě pořádají výstup na vrchol, v létě pak folklórní slavnosti. Záštitu nad letošní Slavnosti bratrství převzali hejtmani Zlínského a Jihomoravského kraje na straně české, a předsedové krajů Trenčínského a Trnavského ze Slovenska. Akce se účastní také poslanci a velvyslanci z obou republik a řada dalších hostů.

"Nejdříve společně položíme květiny k památníku česko-moravsko-slovenské vzájemnosti, který zde byl instalován v roce 1990 - v předvečer prvních svobodných voleb - jako symbol našeho společného přátelství," prozradila Radiožurnálu místostarostka Kunovic Ivana Majíčková, která se podílela na organizaci akce.

Samotnou Velkou Javořinu považují lidé z okolí za symbolickou horu, proto se i dostala do pověstí a písní na obou stranách hranice. Tradiční setkávání Čechů a Slováků tam začali pořádat obrozenci v 19. století a místní samospráva na tradici úspěšně navázala.

"V průběhu těch let se měnily režimy, vlády a státní hranice. Ale lidé na moravsko-slovenském pomezí se zde vždycky rádi setkávali, protože je spolu pojí obyčejné lidské přátelství a blízkost," vysvětlila Majíčková.

O atmosféře slavnosti bratrství i vývoji vztahů mezi oběma národy hovořila místostarostka Kunovic Ivana Majíčková v Ranním interview Radiožurnálu. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Katka Brezovská, Daniela Karafiátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme