Velká voda na Českolipsku už pomalu opadává

I když hladiny řek a potoků, které zvedly sobotní vytrvalé deště, už pomalu klesají, třetí stupeň povodňové aktivity večer stále platil v Pertolticích a v Mimoni. Největší škody jsou hlášeny z oblasti Brniště a Velkého Grunova, kde rozvodněný Panenský potok zaplavil asi 15 domů, dalších 10 domů bylo zatopeno v Mimoni. Na postižených místech zasahovaly jak profesionální, tak dobrovolné hasičské sbory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Mimoni voda způsobila nejvíce škod v okolí Písečného mostu. Místní obyvatelé tvrdí, že tolik vody jako nyní už dlouho neměli. Ve večerních hodinách nadále stoupala hladina Ploučnice v České Lípě a na řece platil první stupeň povodňové aktivity. Voda v řece Svitávce, která se rozlila během noci na neděli a způsobila komplikace hlavně na Cvikovsku, se už vrátila zpět do svého koryta. Podle operačního důstojníka českolipských hasičů Karla Vacka profesionální hasiči dnes také museli zasahovat při malé ekologické havárii v Markvarticích. Tam voda zaplavila vrak vozu, z jehož motoru pak do potoka unikl olej. Hasiči ho likvidovali pomocí tří norných stěn.

Napilno měly v noci ze soboty na neděli záchranné hasičské sbory z Jablonného v Podještědí, České Lípy, Nového Boru a Cvikova. Kvůli vytrvalému dešti, který zvedl hladiny menších toků, hrozilo přilehlým obcím částečné zatopení. Jak ČRo 1 - Radiožurnálu řekl operační důstojník Karel Vacek, českolipští hasiči v noci vyjížděli k asi dvaceti případům. Čerpali hlavně vodu ze zatopených objektů a čistili toky a hráze. Žádné větší škody na majetku ale hlášeny nebyly.

Snímky ze zaplavených oblastí najdete pod odkazem FOTOGALERIE.

Zdenka Schovánková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme