V Čechách se zvedají hladiny řek, druhé povodňové stupně jsou na Otavě a Křemelné

Vydatný déšť zvedl v noci na dnešek hladiny toků na západě Čech. V Plzeňském kraji je na třech místech vyhlášen druhý povodňový stupeň. Zvedá se hlavně hladina řeky Otavy. První povodňový stupeň je i na čtyřech místech Jihočeského a dvou místech Karlovarského kraje.

Plzeň (Aktualizováno: 8:42 16. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řeka Otava v Sušici | Foto: Lukáš Milota

Druhý povodňový stupeň platí ve Stodůlkách na Křemelné a v Rejštejně a Sušici na Otavě. Prvního povodňového stupně pak dosáhla Vydra v Modravě či hladina Vltavy a Blanice v Jihočeském kraji. Vyplývá z údajů Českého hydrometeorologického ústavu.

Vítr Česko potrápí až do začátku víkendu, ničivé síly orkánu Eberhard už ale nedosáhne

Číst článek

V Karlovarském kraji stoupla na první povodňový stupeň hladina řeky Svatava ve Svatavě a říčka Teplá v Podhoře.

Podle předpovědi meteorologů mají dešťové srážky pokračovat na západě Čech i přes den. Večer by pak mohly ve vyšších polohách přecházet ve sněhové.

Zejména na Šumavě, v Jeseníkách a v Krkonoších má ještě dopoledne vydatně pršet. A podle meteorologů budou stoupat hladiny řek. Jak upozorňuje Michaela Valachová povodňové stupně dosáhnou především Radbuza, Úhlava, Mže, Klabava a Úslava.

„Očekáváme, že zejména horských a podhorských tocích výrazně vzestoupí hladiny. Ojediněle nelze vyloučit dosažení druhých stupňů povodňové aktivity. Tato výstraha platí až do odvolání,“ řekla Radiožurnálu Valachová. 

Po vichřici zůstávají bez proudu tisíce odběratelů, na severu Česka trvá kalamitní stav

Číst článek

Hladiny Vltavy a Blanice překonaly na čtyřech místech Jihočeského kraje první stupeň povodňové aktivity. První stupeň povodňové aktivity zaznamenali hydrologové na Vltavě v Lenoře, Černém Kříži a ve Spolí u Českého Krumlova a na stanici Blanický mlýn na Blanici. Podle předpovědi lze očekávat, že hladiny budou dále ještě stoupat. Řekla to Kateřina Štěrbová z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.

„Ve večerních hodinách očekáváme, že by na některých místech na Vltavě mohl být překonán druhý stupeň povodňové aktivity. Ale jedná se o stanice nad lipenskou přehradou, která vodu zadrží,“ uvedla Štěrbová.

Dodala, že nejde o nijak výjimečnou situaci, spíš je typická pro současné jarní období. Vzhledem k vyšším teplotám v posledních dnech odtával na horách sníh. Hladiny řek potom stouply především kvůli dešti. „Za posledních čtyřiadvacet hodin spadlo na Šumavě až 50 milimetrů srážek,“ uvedla.

Podle předpovědi už největší deště v Jihočeském kraji pominuly. Během dne však bude nadále drobně pršet a k večeru srážky přestanou. V neděli má být slunečno a teploty se dostanou až k hranici 20 stupňů Celsia.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme