Velká voda se přesouvá na sever, záplavy hrozí na Labi

Zaplavené jižní a západní Čechy se pomalu vzpamatovávají z ničivé povodně, která si vyžádala zřejmě čtyři oběti. Srážky ustaly a horní toky řek klesají. Odpoledne už platil stav ohrožení jen na pěti místech v jižních Čechách. Také v Praze rozbouřená Vltava pomalu opadá a zůstává na druhém stupni povodňové aktivity. Postupující záplavová vlna nyní zvedá hladinu Labe pod soutokem obou řek v Mělníku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

velká voda v Praze | Foto: Jan Rosenauer

Od půlnoci do poledne Vltava stoupla o dvacet centimetrů. Před polednem se v metropoli valilo korytem 1500 metrů krychlových vody za vteřinu, od patnácté hodiny se průtok pomalu zmenšuje, ale hladina rozvodněné řeky opadává velmi pomalu. I v následujících dnech se podle vodohospodářů bude držet kolem 1300 metrů krychlových za vteřinu.

Odpoledne zasedl pražský povodňový štáb. Dohodl se na tom, že i přes víkend potrvá v Praze druhý povodňový stupeň. "K jeho odvolání by mělo dojít až na začátku příštího týdne pokud se nestane nic nepředpokládaného a naplní se optimistické předpoklady. Od poloviny příštího týdne by se na Vltavu měly vrátit i některé lodě," řekl mluvčí magistrátu Martin Kupka.

Voda zatopila náplavky po obou březích s zůstalo pod ní i několik restaurací. Zaplaveny jsou také sklepy Lichtenštejnského paláce a Sovových mlýnů na Kampě. Odpoledne slepé rameno Vltavy v Holešovicích zalilo vodou ulici Za elektrárnou, která spojuje Stromovku s Holešovickým nábřežím. Velká voda už ráno uzavřela Roztockou ulici v Praze 6 od Podbabské na okraj Prahy.

Zvýšená hladina vody v Praze se stala vděčným objektem pro fotoaparáty turistů. Vltava přetekla z koryta u Střeleckého ostrova a vyrovnala rozdíl hladiny před a za vltavskými zdymadly. Kolem půl jedenácté večer pod živlem z očí zmizel jez u Karlova mostu, který se proměnil jen v pruh bílé pěny. Zatopena byla i část Trojského ostrova.

Rozvodněná Vltava se dostala také do sklepů v Povltavské ulici v Praze - Zbraslavi. Vodu budou místní odčerpávat zřejmě celý víkend. S výjimkou podjezdu podjezd pod Lahovickým mostem na jihu Prahy ve směru od Radotína do centra a odbočku na Zbraslav za Lahovickým mostem jsou všechny základní zbraslavské komunikace průjezdné. S problémy se potýkají pouze cestující na autobusových zastávkách v ulici K Přehradám. Její podchody jsou zatopeny, a lidé tak musejí riskantně přecházet přes frekventovanou čtyřproudou komunikaci. Zaplaveny jsou také místní komunikace na protějším břehu v chatové osadě Závist.

V okolí Zbraslavi Vltava zaplavila i několik zahrádkářských kolonií. Podle místních obyvatel je zde hladina řeky asi o metr výš než při běžných záplavách způsobených jarním táním. Evakuováno bylo všech pět stálých obyvatel osady Jarov a silnici do ní policie uzavřela.

Rozvodněná Vltava mezi Prahou a Mělníkem už několik hodin dosahuje nejvyššího bodu a její hladina by neměla dále stoupat. V Lužci nad Vltavou sice odpoledne začala ohrožovat devět domů, hasiči však obyvatele nemuseli evakuovat. Ze sklepů a přeplněných jímek jen odčerpávali vodu. Situace se každou hodinou zlepšuje.

Kvůli přívalům vody přitékající Vltavou od Prahy se zvýšila také hladina Labe u soutoku s Vltavou v Mělníku. Dopoledne tam byla vyhlášena bdělost. "Současný stav je 1500 metrů krychlových za vteřinu při výšce hladiny 506 centimetrů. Máme vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity, třetí stupeň nehrozí vzhledem k prognóze s předpokládaným poklesem hladiny," potvrdil Tomáš Pelc z Okresní povodňové komise v Mělníce. V Ústí nad Labem druhý stupeň očekávají v sobotu dopoledne.

Hasiči evakuovali z povodí dolní Vltavy a Berounky více jak dvě stovky lidí. Tři čtvrtiny z nich byli návštěvníci kempů, kteří opustili tábořiště ještě před příchodem povodňové vlny. Velká voda ve středních Čechách dosud nikoho nezranila, nikdo se ani nepohřešuje.

Záplavy na jihu a jihozápadě Čech, nejhorší za posledních padesát let, mají na svém kontě zřejmě čtyři oběti. Ve Varvažově na Písecku usmrtil padající strom 21letou studentku, na jezu v Darové u Rokycan se utopila 19letá vodačka z Horní Břízy a pohřešován je i řidič, jehož automobil strhla velká voda při přejíždění mostu v Kaplici na Českokrumlovsku. V Táboře zemřel na selhání srdce dobrovolný hasič.

Rozvodněná Malše zatopila České Budějovice a odřízla je od světa. V ulicích je více než půl metru vody. Od rána nefungovaly telefony a nešel proud. V celém okrese byly evakuovány tři tisíce lidí a do 27. srpna v něm platí stav nebezpečí se zákazem vstupu do míst, odkud museli lidé před vodou utéci. Škody půjdou zřejmě do stamiliónů. Podrobnosti naleznete v našem příspěvku nazvaném Záplavy na jihozápadě Čech si vyžádaly lidské životy

V noci na pátek měli hasiči v jižních Čechách opět napilno. Pozdě večer začali evakuaci části obce Putim na Písecku, kam dorazila povodňová vlna na řece Blanici. V Písku Otava stále stoupá, ale pravděpodobně už kulminuje, protože ve Strakonicích, které jsou o 20 kilometrů výše po proudu, od odpoledne klesala. Její vylití do města zřejmě nehrozí ani po spojení s povodňovou vlnou na Blanici.

Jinde už ale začali s likvidací následků povodní. Energetici už obnovili podstatnou část dodávek elektřiny v Českých Budějovicích. Podle hejtmana jihočeského kraje Jana Zahradníka se situace značně zklidňuje. Jak řekl ve vysílání Radiožurnálu, hlavní problémy budou s dopravou. "My víme, že celá řada silnic je neprůjezdných, byly zničeny čtyři mosty - tam asi budou ty nejzávažnější škody. Jinak v Českých Budějovicích se vrací život do normálních kolejí."

Situace se výrazně zklidňuje i v celém Plzeňském kraji. Hladiny řek kulminovaly včera vdopoledních hodinách, teď už voda pomalu klesá. Druhý povodní stupeň hlásí Úslava, Radbuza, Úhlava a Berounka, na ostatních řekách je maximálně jednička.

Jan Rosenauer, Milan Kopp, Jana Zemanová, Marika Táborská, Martin Hromádka, Patrik Kaizr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme