Velká voda ustupuje, hrozí jen dolní Labe

Předpovědi vodohospodářů se naplnily. Hladiny východočeských řek klesají, na vzestupu je naopak dolní tok Labe. Do večerních hodin má v Ústí nad Labem podle meteorologů překročit šest metrů, což je limit pro vyhlášení třetího povodňového stupně. Ohrožení stále platí na Labi v Němčicích u Pardubic, na Orlici v Týništi a na řece Moravě v Moravičanech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy | Foto: Alexandra Mlejnková

Ráno voda zaplavila část silnice pod Benešovým mostem v Ústí nad Labem, některé cesty jsou pod vodou také v sousedním Děčíně. Podle očekávání pokračuje i zastavení plavebního provozu na Labi. K nesplavnému úseku ve střední části toku se připojila i dolní část řeky od Střekova po státní hranici.

Přestože bude Labe v Ústí ještě stoupat, Pavla Řečicová z českého hydrometeorologického ústavu neočekává opakování záplav z minulých dvou týdnů. "Před čtrnácti dny byl sníh i v nížinách a v podhůřích, kdežto teď nemělo tolik co tát," řekla.

Vodohospodáři pomalu snižují odtok z přehrady Pastviny na Divoké Orlici, kde ve středu chybělo 27 centimetrů k naplnění nádrže. Voda se ale nakonec přes hráz nepřelila. Podle dispečerky Povodí Labe Jany Karlíkové všechny toky s výjimkou dolního a středního Labe, Cidliny a Chrudimky klesají. "Teploty se snižují, srážky většího charakteru zatím nejsou hlášeny, takže by tato tendence měla dál pokračovat," uvedla Karlíková.

Druhý stupeň povodňové aktivity platí na osmi místech. Pohotovost drží vodohospodáři na Mži ve Stříbře na Tachovsku, na Labi v Brandýse, Přelouči a Ústí nad Labem a na Divoké Orlici v Nekoři a Tiché Orlici v Malé Čermné. Dále na Jizerce v Dolních Štěpanicích na Semilsku a na Ohři v Lounech. Nejnižší povodňový stupeň, bdělost, platí na 23 místech republiky.

Miroslav Ponomarev, Martin Hromádka, Jaroslav Plašil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme