Velká voda ustupuje, ohrožení už jen na třech místech

Situace na českých řekách se díky lepšímu počasí postupně uklidňuje. V Krkonoších a v Orlických horách přestalo pršet a horní toky povodí Labe mírně klesají. Třetí povodňový stupeň přesto i nadále platí na Divoké Orlici pod přehradou Pastviny, na Orlici v Týništi a na Labi v Němčicích. Problémy s velkou vodou hlásí také Mladoboleslavsko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy | Foto: Alexandra Mlejnková

Ustávání srážek usměrnilo stav na českých řekách příznivým směrem. Podle tiskového mluvčího Povodí Labe Františka Staňka se situace výrazně zlepšila především na Labi. Nejvyšší stupeň povodňové aktivity tak mohl být odvolán v Hostinném. Od Hostinného po Jaroměř nyní platí pohotovost.

Třetí stupeň zůstává na Labi v Němčicích a podle vodohospodářů tam ještě nějaký čas potrvá. Problémy se podle nich přesunou během noci na dolní úseky toků. "Mezi Děčínem a Prahou pravděpodobně dojde k zaplavení silnice, tak jak to bývá při povodních zvykem," upozornil Staněk. Předpověď počasí je však příznivá a hladiny by měly nadále klesat.

Na několika místech voda z Labe zaplavila pole a louky. Neprůjezdné jsou i některé silnice. V celém úseku středního Labe je už třetí den zastaven plavební provoz a lodní dopravci se obávají dalšího omezení. Většina jich totiž operuje především v dolní části řeky a případné zastavení provozu i v tomto úseku by jim způsobilo daleko větší ztráty. Mezi Ústím nad Labem a Děčínem voda stále stoupá a podle Staňka tam plavba zítra s největší pravděpodobností ustane.

Během čtvrtka voda zřejmě zatopí v Ústí nad Labem část hlavní silnice pod Benešovým mostem. Některé komunikace už byly zaplaveny v sousedním Děčíně. "Je zatopená cesta do Dolního Žlebu, Čertovy vody a pod Tyršovým mostem," potvrdil Jiří Mach z tamní povodňové komise.

Pavla Řečicová z Českého hydrometeorologického ústavu ale v Ústí nad Labem neočekává záplavy takového rozsahu, jako před dvěma týdny. "Před čtrnácti dny byl sníh i v nížinách a v podhůřích, kdežto teď nemělo tolik co tát," řekla.

Na Jizeře a jejích přítocích se situace pozvolna zlepšuje. Pro celý Mladoboleslavský okres platí stupeň druhý. Pouze přímo V Mladé Boleslavi vyhlásila městská povodňová komise stav ohrožení. Jizera tam stoupla během noci zhruba o dalších 40 cm na 3,15 metru. Řeka zatopila na mnoha místech louky a zahrady a změnila se ve vodní plochu širokou i několik stovek metrů. Žádné výrazné škody ale dosud nenapáchala.

Členové povodňových komisí považují předpovědi počasí za příznivé. Voda by se podle nich měla pomalu vracet do svého koryta. V horním toku v Jablonci nad Jizerou a v Železném Brodě už voda Jizery opadá.

Noční deště zvýšily také hladinu Ohře a její přítoky v Karlovarském kraji. Hodnoty pro druhý stupeň povodňové aktivity naměřili ve středu dopoledne vodohospodáři na říčce Rolavě v karlovarské čtvrti Stará Role, ale pohotovost nebylo nutné vyhlásit. Prvního stupně dosahuje Ohře ve Svatavě na Sokolovsku, Bystřice v Ostrově na Karlovarsku, řeky Teplá a Teplička na Karlovarsku a Pramenný potok v Mnichově na Chebsku.

Přehled zaplavených silnic.

V okrese Mladá Boleslav jsou pod vodou silnice druhé třídy: číslo 259 v obci Podlázky, 275 v Horkách na Jizerou, 276 v Bakově nad Jizerou, 277 v Mohelnici nad Jizerou, mezi Starou Boleslaví a Lysou nad Labem byla rozvodněnou Jizerou zaplavena silnice číslo 331 u obce Sojovice a neprůjezdná je i silnice III.třídy u obce Loukov.

V okrese Rychnov na Kněžnou je zaplavený úsek silnice druhé třídy číslo 318 mezi Častolovicemi a Synkovem a silnice III. třídy u obce Suchá Rybná.

Na Trutnovsku neprojedete úsekem silnice III. třídy mezi obcemi Zboží a Žireč.

Na rozmezí okresů Hradec Králové a Pardubice je uzavřena zatopená silnice mezi Opatovicemi nad Labem a Vysokou nad Labem.

A na Šumpersku je tradičně nejdříve pod vodou silnice přes řeku Moravu mezi obcemi Lukavice a Bohuslavice.

Podrobnější informace o aktuální dopravní situaci najdete na adrese www.zelenavlna.cz

Milan Kopp, Viktorie Hošková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme