Velká voda v severních Čechách má začít opadávat odpoledne

Intenzivní déšť stále drží hladiny řek na severu Čech na mnoha místech na stupni ohrožení. A podle meteorologů voda v nejbližších okamžicích neopadne. Hladiny toků by však měly začít klesat již v odpoledních hodinách. Hasiči nicméně museli během noci preventivně evakuovat v severních Čechách třicet lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řeka Smědé mezi obcemi Černousy a Boleslav

Řeka Smědé mezi obcemi Černousy a Boleslav | Zdroj: ČTK

Třetího povodňového stupně dosahují řeky Mrlina ve Vestci, Cidlina v Jičíně, Ploučnice v České Lípě a Stráži pod Ralskem, Řasnice ve Frýdlantu a Smědá v Předlánce.

Mandava ve Varnsdorfu, Řásnice ve Frýdlantu, Smědá v Předlánce a na Jiřici v profilu Mníšek jsou sice třetí povodňové stupně, ale vzestupy hladin se zastavily nebo začínají slabě klesat,“ řekl meteorolog Marian Sandev.

PODROBNOU PŘEDPOVĚĎ POČASÍ SLEDUJTE ZDE.

Ta třetím stupni povodňové aktivity je ale nadále Ploučnice ve Stráži pod Ralskem, kde vzestup hladiny stále pokračuje. „Na třetí stupeň se dostala i Mrlina ve Vestci a Cidlina v Jičíně,“ upřesnil Sandev.

V Ústeckém kraji sice ještě prší, ale velmi jemně a místy chvílemi pršet dokonce přestává. Řeky, které na Děčínsku podobně jako v srpnu začaly hrozit záplavami, začaly kolem druhé, třetí hodiny ráno klesat. Kamenice v Srbské Kamenici se vrátila na druhý povodňový stupeň a zlepšila se situace i ve Varnsdorfu na řece Mandavě.

Hasičům, policistům a dobrovolníkům, kteří v oblasti už od večera stavěli provizorní hráze z pytlů s pískem, ale dělaly největší problémy potoky, které se do Mandavy vlévají. Ty se rozlily naštěstí jen po zahradách.


Zvětšit mapu

V Děčíně stouplo v noci Labe, začalo zaplavovat silnici na Dolní žleb, dvě ulice zalila Ploučnice. Ale teď záleží na tom, kolik vody a jak rychle ještě přiteče z horní části Ploučnice, z Českolipska, kde byla situace v noci mnohem dramatičtější.

Ploučnice v místě dosáhla na několika místech třetího povodňového stupně. Je to ostatně stejná situace jako při srpnových záplavách, kdy Děčín čekal nejvíc vody ve chvíli, když už jinde začali uklízet.

Lužická Nisa se v Hrádku nad Nisou vylila z břehů | Foto: ČTK

Voda zatím na Ústecku stoupá v Bílině v Trmicích. Těsně pod třetím povodňovým stupněm, ale ani to by nemělo už dál dělat problémy. Také situace na dvou potocích mimo Děčínsko se okolo čtvrté ráno začala zlepšovat.

Jde o Flájský potok u Českého Jiřetína a Úštěcký na Litoměřicku. Už včera odpoledne ale mělo povodí Ohře podle svého mluvčího Jana Svejkovsského připraveno u Flájského potoka techniku, která měla podle potřeb zasáhnout ve chvíli, kdy by nánosy nebo naplaveniny potok zatarasily.

Naděžda Hávová, Dagmar Cestrová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme