Velká voda vyhání na severu Moravy lidi z domů

Na řadě míst Moravskoslezského kraje po vytrvalých deštích výrazně stouply hladiny místních toků. Vodohospodáři vyhlásili třetí stupeň povodňové aktivity na Stonávce v Těrlicku a na Lučině v Havířově, stejná je situace i na Černém potoku v Hnojníku na Frýdecko-Místecku a pod Přehradou Olešná. Olše v Českém Těšíně se vylila z břehů a zatopila několik ulic a domů. Své domovy kvůli vodě už musely opustit desítky lidí. V Hovězí na Vsetínsku hasiči zachraňovali z rozbouřené Bečvy tonoucího chlapce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy v Českém Těšíně | Zdroj: ČTK

V Karviné hasiči evakuovali 25 obyvatel tamní kolonie. V předměstské části Českého Těšína muselo opustit domov 12 lidí. Dočasný azyl získali v základní škole ve čtvrti Svibice.

Hladina Olše v Českém Těšíně neustále stoupá. Nedaleko centra voda natekla do sklepů několika vilek včetně místní pobočky Úřadu práce. Postiženým se snaží pomáhat hasiči, kteří odčerpávají vodu.

Vodohospodáři vyhlásili druhý povodňový stupeň. Stejný stav platí v Ostravě na Ostravici. Voda tam začíná zaplavovat Havlíčkovo nábřeží, které je uzavřené.

V Hovězí na Vsetínsku spadli po poledni do rozvodněné Bečvy dva školáci. Desetiletému se podařilo po kamenech dostat na břeh, jeho o tři roky staršího kamaráda nesl proud stovky metrů. Podle krajského mluvčího hasičů Iva Mitáčka zachránil tonoucího hocha jeden z tamních dobrovolných hasičů, který si ho všiml.

"Za pomoci jistícího lana byl chlapec vytažen z dravé řeky asi 700 metrů pod splavem. Vykazoval známky tonutí, na místo byl proto přivolán i vůz zdravotnické pomoci. Vyčerpaného, podchlazeného a tonutím zasaženého chlapce se podařilo přivést k vědomí a následně byl odvezen do nemocnice," popsal událost Mitáček.

V Havířově je nejhorší situace na dolní části toku Lučiny nedalo areálu ČSAD. Řeka se vylila v ulici Na Nábřeží, další voda hrozí v ulici Ostravské. "Bezprostřední ohrožení životů ani výrazné ohrožení majetku zatím nehrozí," uvedl mluvčí magistrátu Ivan Trnka.

V Těrlicku se stav ohrožení tradičně týká místní části Hradiště. Starostka Lýdie Vašková ale zdůraznila, že Stonávka u nich zatím nezpůsobila žádné škody na majetku. "Mapujeme to, zatím se Stonávka nevylévá, akorát odstraňujeme na přítocích momentální zátarasy. Ale prší pořád, tak nevíme, co bude dál," řekla Vašková.

Na Karvinsku jsou kvůli záplavám uzavřeny dvě silnice. Na hlavním tahu mezi Českým Těšínem a Karvinou dosahovala hladina místy výše až půldruhého metru. Objížďka vede přes Stonavu a Horní Suchou. Neprůjezdná je i silnice spojující Český Těšín s Třincem na Frýdecko-Místecku. "Prosíme řidiče, aby na Český Těšín raději vůbec nejezdili," uvedla policie.

Voda z rozvodněné říčky Ropičanka zalila dopoledne dvě železniční tratě. Na hlavním mezinárodním tahu Bohumín - Český Těšín - Čadca je v úseku Český Těšín - Třinec omezena doprava pouze na jednu kolej. Problémy s vodou zavinily úplné zastavení dopravy mezi Českým Těšínem a Hnojníkem. Dopravu tam zajišťují autobusy.

První a povodňové stupně platí na Ostravici ve Frýdku-Místku, na Lubině v Petřvaldu na Novojičínsku a na Olši ve Věřňovicích. Kromě Ostravice ve Frýdku-Místku hladiny těchto řek stále stoupají. Pokud tento stav potrvá i nadále, mohou během několika hodin vzrůst na úroveň odpovídající druhému povodňovému stupni.

Podle předpovědí počasí mělo během noci na dnešek a dopoledne na území severní Moravy a Slezska spadnou maximálně 15 milimetrů srážek. Ve skutečnosti srážky v povodí Odry dosahovaly až 100 milimetrů. Situace se ale postupně uklidňuje. Déšť na většině území kraje ustal už okolo 13:00 a nyní se objevují jen slabé přeháňky.

Michal Svatoš, Martin Hromádka, Tomáš Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme