Velká voda vyhnala na Moravě z domovů na dvě stě lidí

Až na úroveň stoleté vody dnes může stoupnout hladina některých řek v Moravskoslezském kraji. Nejvíc jsou ohroženy obce v Beskydech. V moravskoslezském pohoří totiž v noci místy spadlo až 300 milimetrů srážek. Lidé, kteří bydlí na březích řek jsou podle vodohospodářů v ohrožení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

déšť v Českých Budějovicích | Zdroj: ČTK

Podle mluvčí společnosti Povodí Odry Šárky Vlčkové ale katastrofální povodně, které kraj postihly před deseti lety, ale nehrozí. Tehdy se do oblasti přihnala sedmisetletá voda.

Voda v noci vyhnala na Bruntálsku z domovů stovky lidí. Moravskoslezští hasiči evakuovali asi dvě stovky obyvatel Dívčího Hradu, Bohušova, Osoblaha, Jindřichova, obce Linhartovy a Krnova. V kraji platil ještě na sedmi místech třetí nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Armáda do postižených oblastí dopravuje pytle s pískem. Kvůli zaplaveným silnicím byl pro nákladní dopravu uzavřen hraniční přechod v Bartultovicích.

Vytrvalý déšť zvedl hladiny řek na území Moravskoslezského, Olomouckého a Jihočeského kraje. Zatímco v jižních Čechách už přestává pršet, na Moravě ještě řeky stoupají.

Hladiny řek na Moravě během noci výrazně stouply. Zatímco večer byly pouze na dvou místech první stupně povodňové aktivity, nyní už je na Moravě a ve Slezsku sedm míst se stupněm třetím, tedy nejvyšším. Jde o řeky Opavu a Opavici v Krnově, o Osoblahu na Bruntálsku, Porubku v Ostravě, Jičínku v Novém Jičíně a také menší říčky Stonávku a Petrůvku na Karvinsku.

Na jesenické straně regionu už hladiny kulminovaly a postupně se vracejí do normálu. Ale opravdu velmi postupně. Naopak v oblasti Beskyd řeky stále stoupají.

Naděžda Hávová, Michal Svatoš, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme