Velká voda zasáhla Slezsko

Půl století nepamatují lidé ve Slezsku takové povodně, jaké je postihly ve středu ráno. Voda udeřila nečekaně. Takřka během hodiny déšť zvedl hladiny Olše, Stonávky, Lučiny a dalších a ty se vylily z břehů. Pod vodou se ocitly ulice Českého Těšína, Karviné, Havířova i Ostravy. Evakuováno muselo být několik desítek lidí. Večer se zdramatizovala situace i na řece Petrůvce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči evakuují obyvatele z domů v Petrovicích na Karvinsku

Hasiči evakuují obyvatele z domů v Petrovicích na Karvinsku | Zdroj: ČTK

Kvůli záplavám a vylité řece Petrůvce museli večer hasiči evakuovat obyvatele Petrovic u Karviné - Závady. Jednoho muže zachraňovali ze stromu. Od pevné země ho odřízl proud vody. Vyprošťovali i tři obyvatele rodinného domu, kteří uvízli až po pás ve vodě.

Ve Věřňovicích, kde hladina Olše už kulminovala, se situace uklidnila. Stále tam ale platí třetí povodňový stupeň. Stejně jsou na tom i v Bohumíně. Ani tam se nakonec situace nevyvíjí tak dramaticky, jak se původně zdálo. Povodňová komise, hasiči i policisté sice vyrozuměli občany, že nejspíš budou muset odejít do místní školy, podle starosty Petra Vícha ale zatím nikdo nemusel opustit svůj domov.

"Myslím si, že nehrozí až tak ta samotná evakuace, ale škody na majetku. Lidé vynášeli věci do vyšších prostor. Situaci sledujeme a až si budeme jisti, dáme lidem vědět, že to nejhorší je už za námi," řekl Českému rozhlasu Vícha.

Třetí stupeň povodňové aktivity platí na Olši ve Věřňovicích a Stonávce v Hradišti. Druhý stupeň vodohospodáři registrují na Odře v Bohumíně, Ostravici v Ostravě a také na Těrlické přehradě.

Snad nejhorší chvíle zažívali dnes v Těšíně. Zatímco dopoledne a ještě krátce před polednem byl střed města pod vodou, večer voda z ulic ustoupila. Na řadě míst bylo mnoho zaplavených sklepů. Voda z Olše a jejích přítoků se do nich nahrnula v nebývalém množství a nečekaně rychle. Hasiči se ji snažili odčerpávat. Do sklepů se ale tlačila nová voda.

Rozvodněné řeky ohrožovaly i Zlínský kraj

Kvůli vytrvalému dešti se zvedaly hladiny řek také ve Zlínském kraji. Na Rožnovské Bečvě byl na některých místech dosažen druhý stupeň povodňové aktivity. Hasiči dopoledne museli pomáhat s čerpáním vody ze sklepů v obci Prostřední Bečva a v Rožnově pod Radhoštěm.

V Hovězí na Vsetínsku zachraňovali dobrovolní hasiči dva chlapce, kteří spadli do rozvodněné Vsetínské Bečvy. Mladšímu se podařilo zachytit na kamenech u splavu a sám se dostal z vody ven. Podle krajského mluvčího hasičů Ivo Mitáčka druhý situaci nezvládl a voda ho unášela dál po proudu.

"Rozjela se záchranná akce. Za pomoci jistícího lana byl chlapec vytažen z dravé řeky asi sedm set metrů pod splavem. Chlapec vykazoval známky tonutí, na místo byl proto povolán vůz zdravotnické pomoci. Před jeho příjezdem mu byla poskytnuta první pomoc. Vyčerpaného a podchlazeného chlapce se podařilo přivést k vědomí a následně byl odvezen do nemocnice," řekl Českému rozhlasu Mitáček.

Škody způsobené povodněmi se šplhají do miliónů korun. Jen Česká pojišťovna eviduje přes 500 pojistných událostí po celé republice. Podle Dagmar Koutské z pojišťovny likvidátoři sčítají škody i ve Východních Čechách. Například v Pardubickém kraji je nejvíce postiženo Chrudimsko. Voda se ale nevyhnula ani sousednímu Královéhradeckému kraji.

"Na Královéhradecku evidujeme zatím necelé tři desítky pojistných událostí. Nejvíce postižené je Jičínsko s patnácti škodami a za ním následuje Náchodsko a okolí Hradce Králové. Situace je stále nejhorší na jihu Čech, zejména na Českobudějovicku," potvrdila rostoucí počet pojistných událostí Koutská.

Vydatné deště a následné záplavy se podle hydrometeorologů nedaly předpovídat. Podle původních předpovědí mělo v noci a ráno spadnout maximálně patnáct milimetrů srážek. Skutečnost však byla podstatně horší a napršelo více než sto milimetrů srážek.

David Vandrovec, Michal Svatoš, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme