Velká zábavní pyrotechnika je od srpna pod přísnějším dohledem

Speciální povolení Licenční správy ministerstva průmyslu a obchodu si musí opatřit od začátku srpna dovozci zábavní pyrotechniky. Stejně tak je to třeba při dovozu výbušnin nebo jiných nebezpečných výrobků. Podle celní statistiky tento typ výrobků do České republiky dováží asi 20 společností. Zájem o ně je mezi spotřebiteli velký, nejvíc jich do České republiky zamíří vždy ve druhé polovině roku – na Vánoce, Silvestra a Nový rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pyrotechnika

Přísnější režim se vztahuje nově na velkou zábavní pyrotechniku jako jsou rakety nebo některé kompakty prodávané volně komukoli staršímu osmnácti let, určenou však hlavně profesionálům nebo alespoň zkušeným uživatelům.

Na dovozu běžně prodávané pyrotechniky třídy nebo kategorie 1, kam patří například prskavky nebo bouchací kuličky, se nemění nic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vladimír Machander z Odboru prevence Hasičského záchranného sboru opatření vítá

Podobné předpisy zavádějí i další členské státy Evropské unie. Licence pro dovoz pyrotechnických výrobků už například platí i na Slovensku, Velká Británie nebo Francie.

Vladimír Machander z Odboru prevence Hasičského záchranného sboru takové opatření hodnotí: „Určitě zpřísnění legislativy v té oblasti technických výrobků to vítáme. Ty předpisy v současné době stanoví přísnější kategorie jak věkově, tak tedy i rozsahu toho pyrotechnického výrobku. Podle toho, jak se to dál vyvíjí, tak se to zpřísňuje tak, aby opravdu to ohrožení občanů, kteří chtějí s pyrotechnickými výrobky nakládat, bylo co nejmenší.“

Dovozci zábavní pyrotechniky budou nyní muset prokázat nejen to, že odpovídá bezpečnostním standardům, ale také poskytnout informace o tom, kolik jí dováží. Ministerstvo průmyslu a obchodu tak chce získat lepší kontrolu nad tím, kde a komu se prodává.

Eva Rajlichová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme