Velké firmy musí kvůli smogu ve Slezsku omezovat výrobu

Kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu vyhlásili meteorologové stav regulace pro oblast Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka. Firmy také musí omezovat výrobu. Smogová situace platí i v Pardubickém a Královéhradeckém kraji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog... | Foto: F. Tichý

Zvýšené množství polétavého prachu ovzduší trápí obyvatele Slezska a severní Moravy od středy, od pátku je v celém kraji smogová situace. Regulace začala platit dnes ve čtvrt na tři ráno.

Povolený limit, který činí 50 mikrogramů na metr krychlový, je na všech patnácti měřicích stanicích v kraji překročen minimálně dvojnásobně.

Regulace se vyhlašuje v případě, že alespoň na polovině měřicích stanic v dané lokalitě překročí průměrná denní koncentrace polétavého prachu hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový, a to ve třech po sobě následujících dnech, tedy po dobu minimálně 49 hodin. Zároveň tam na polovině měřicích stanic musí v posledních šesti hodinách hodnoty znečištění stoupat.

Nejhorší situace je v Bohumíně na Karvinsku, kde dosáhla průměrná čtyřiadvacetihodinová koncentrace polétavého prachu 231 mikrogramů na metr krychlový, tedy více než čtyřnásobku povolené hodnoty.

Dvojnásobně překračuje znečištění ovzduší povolené limity v Pardubicích a Hradci Králové. V obou krajských městech přesahují naměřené hodnoty polétavého prachu v ovzduší za 24 hodin 100 mikrogramů na metr krychlový.

Kdyby smog vzrostl ještě o polovinu, musejí velcí znečišťovatelé, například Synthesia nebo Paramo, omezit provoz.

Meteorologové nepředpokládají, že by se dnes imisní situace výrazněji změnila. Lidem s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, seniorům nebo malým dětem se doporučují omezit pobyt venku. Dospělí bez zdravotních potíží by měli omezit fyzickou zátěž.

Jak vzniká smog | Foto: Michal Jindra

Jaroslava Malínská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme