Velké kunratické se už počtvrté zúčastní také vozíčkáři

V neděli odstartuje už 78. ročník slavné Velké kunratické. Prestižního závodu, který se koná tradičně na konci běžecké sezóny, se mohou zúčastnit všechny věkové kategorie od čtyřletých dětí až po veterány. Letos počtvrté se závodu v náročném lesním terénu zúčastní i vozíčkáři. I když je jejich cross-country trať kratší než ta běžecká, předvádějí závodníci na vozíku úctyhodný výkon.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

46. filmový festival Karlovy Vary, bezbariérový vstup pro vozíčkáře | Foto: Filip Jandourek

S myšlenkou, aby se tradičního závodu zúčastnili také vozíčkáři, přišlo před čtyřmi lety občanské sdružení Adrenalin bez bariér.

„Organizátory to nadchlo s tím, že je to vlastně fajn rozšíření kategorií, které tam jsou, protože běhají od dětí až po seniory úplně všichni, tak proč Kunratickou nerozšířit o běh vozíčkářů. V nultém ročníku jsme to vyzkoušeli, zúčastnilo se asi 8 vozíčkářů – ve sněhu, v bahně. Protože se jede v lese přes kořeny, byl to opravdu trošku extrém. Údajně snad nejhorší Kunratická za 70 let. To byl opravdu dá se říct adrenalin a člověk si hodně sáhnul na dno,“ vzpomíná předseda sdružení Jakub Koucký.

Přehrát

00:00 / 00:00

Andrea Skalická informuje o vozíčkářích na Velké kunratické

V dalších ročnících už ale počasí závodníkům přálo, a tak se cross-country závod pro vozíčkáře stal plnohodnotnou součástí Velké kunratické.

„Může se jí prakticky zúčastnit kdokoliv, kdo má trochu sílu v pažích. Jedná se o 600 metrů v lese, v terénu, takže to není zase takový záhul. Je tam hlavně výborná atmosféra lidí, kteří nás hrozně povzbuzují a hrozně nám fandí,“ dodává Koucký.

Jízda náročným lesním terénem není pro vozíčkáře nic jednoduchého. I když podle Jakuba Kouckého jde jen o to, zdolat občas nějaký kořen, který vede přes cestu:

„Vozík stačí úplně obyčejný mechanický. Pokud si to člověk chce trochu usnadnit, tak je dobré si vzít nějaký hrubší vzorek, nějaká terénní kola, pokud je někdo má. Ale dá se to zajet i na úplně normálním vozíku, aktivním i klasickém invalidním vozíku. V případě, že člověk potřebuje na trati někdy pomoct, tak podél trati jsou lidé, kteří člověku v nejhorším pomůžou přes nějaký kořen nebo tak.“

Letos se do závodu, který odstartuje v neděli v 11 hodin, přihlásil rekordní počet třinácti vozíčkářů. Další zájemci se mohou ještě teď hlásit na webových stránkách Adrenalinu bez bariér.

Andrea Skalická Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme