Strojvedoucímu ujel vlak. Cestující z Vysočiny jeli několik kilometrů sami, v panice volali příbuzným

Osobní vlak na Vysočině mezi Martinicemi a Velkým Meziříčím jel v úterý několik kilometrů bez strojvůdce. Ve vlaku tou dobou bylo 11 cestujících, nikomu se nic nestalo. Informoval o tom v pátek server NovinyVM. Incident následně potvrdily České dráhy i Drážní inspekce.

Velké Meziříčí (Aktualizováno: 14:15 22. 2. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlak Stadler Český drah od berlínského výrobce.

Vlaky Stadler nasadily České dráhy i u Velkého Meziříčí. (ilustrační snímek) | Foto: Jan Polák | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0,©

Vlak během jízdy bez strojvedoucího nehavaroval, nikomu se nic nestalo a nebyla zaznamenána žádna škoda, uvedla inspekce. Případ se nyní vyšetřuje, nejspíš jde o selhání strojvedoucího, který byl mimo vlak.

Vlaky Stadler od berlínského výrobce, který byl nasazen i na této trati, jsou ale standardně vybaveny bdělostním tlačítkem. Tlačítko pak po každých 25 vteřinách musí strojvedoucí zmáčknout. V případě, že k tomuto bezpečnostnímu prvku nedojde, vlak sám zastaví.

„Zatím jsou informace takové, že tam byla změna sklonových poměrů. Když to řeknu laicky, jako by byl ten vlak z kopce. Bude se zjišťovat, jestli měla vliv na zastavení nějaká činnost cestujících,“ řekl Radiožurnálu mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Jízda bez strojvedoucího. ‚Řešil venku poruchu, vlak se rozjel a dveře zavřely,‘ říká generální inspektor

Číst článek

A dodal: „Je tam samozřejmě záchranná brzda, která je v každém vlaku, nicméně se bude ověřovat, jaká funkce té zachranné brzdy byla, zda fungovala nebo ne.“

O události napsal svědek na facebook. „Vlak se ale rozjel a strojvůdce zůstal venku. Když cestující zjistili, že jedou v nezřízeném vlaku, zkoušeli zatáhnout za záchrannou brzdu. Ta ale nefungovala. Ve voze vypukla panika. Cestující volali rodinám, (kam se hrabe 11. září). Po 6 kilometrech a překonání třech vysokých mostů a jednoho tunelu dojel vlak zpátky do Velkého Meziříčí a byl zastaven. Moc nescházelo a ČD ze mě udělali sirotka,“ citují doslovně noviny sdělení svědka na sociální síti facebook.

Obecné ohrožení z nedbalosti

Vlaky v Česku ujíždějí železničářům několikrát do roka. Při nejtragičtější nehodě zahynulo 19 lidí

Číst článek

Incident se stal v úterý po deváté hodině ráno. Podle Drápala se vlak rozjel v situaci, kdy strojvedoucí nebyl ve vlaku. Konkrétní příčiny, jak se vlak rozjel a následně zastavil, zatím ovšem známy nejsou, šetří je inspekce a policie, dodal.

„Oznámení jsme přijali a případem se zabýváme. Šetříme ho pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, ze kterého je podezřelý strojvedoucí vlaku,“ řekla mluvčí krajské policie na Vysočině Dana Čírtková. Rozhodující podle ní budou závěry Drážní inspekce.

Na lince jezdí České dráhy. „Podle prvotních informací z šetření se lze již nyní domnívat, že k mimořádnosti došlo v důsledku individuálního selhání lidského faktoru. Strojvedoucí vlaku byl stejně jako při všech jiných podobných mimořádných událostech postaven mimo výkon služby strojvedoucího a přeřazen na jinou práci v depu,“ řekl mluvčí státního dopravce Petr Šťáhlavský.

Ilustrační video lokálního vlaku ve Velkém Meziříčí.

ČTK, aku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme