Velké protiteroristické cvičení Podzim 2005

Při rozsáhlém protiteroristickém cvičení Podzim 2005 simulovaně explodují na dvou místech v České republice v noci na pátek bomby. Účelem je otestovat připravenost integrovaného záchranného systému na teroristický útok. Hlavním dějištěm je pražské metro a vlak ve středočeských Kralupech nad Vltavou. Akce se účastní zhruba 1500 hasičů, záchranářů a policistů a jde tak o rozsahem největší cvičení tohoto druhu v historii. Cvičení, které na výzvu premiéra Jiřího Paroubka pořádá ministerstvo vnitra, bude stát přibližně jeden milión korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři při cvičení

Záchranáři při cvičení | Zdroj: ČTK

Scénář je následující: Centrem Prahy otřásla mohutná detonace. Z metra na Náměstí Republiky se valí hustý dým. Ve stanici explodovala bomba teroristů. 15 mrtvých, 29 těžce a přes 150 lehce zraněných. Aby byla atmosféra co možná nejbližší realitě, je na místě 200 figurantů, nalíčených maskéry podle typu zranění, které mají tito lidé podle scénáře. Pak už záleží jen na tom, jak rychle přijedou záchranáři na telefonické zavolání.

Integrovaný záchranný systém posílá na místo neštěstí čtyři stovky záchranářů. Současně se stáhují jednotky ze Středočeského kraje, aby Praha neštěstí zvládla. Dokonce se účastní i pracovníci metra, musí co nejrychleji obnovit přívod elektřiny a rozjet eskalátory.

Zpočátku jde jen o pohyb v temných tunelech s kouřem, který prosekávají jen rychle se míhající paprsky baterek. Bude to zmatek, nebo organizovaný řád? To před akcí nikdo nevěděl.

Úkolem cvičení je prověřit připravenost systému. V reálu se počítá, že bomb by mohlo být víc, a proto policie dostává zprávu, že na Nádraží Holešovice leží podezřelý balíček. Nástražný výbušný systém, ke kterému vyrazí policejní pyrotechnici. Krátce nato vybuchuje další simulovaná bomba ve vlaku na nádraží v Kralupech nad Vltavou. Většina středočeských záchranářů už ale pomáhá v Praze...

Počet obětí není podle generálního ředitele hasičského záchranného sboru Miroslava Štěpána smyšlený: "Je to zhruba počet obětí, jaké jsou při teroristických útocích, které se již v zahraničí uskutečnily. Následky na jeden vagón," tvrdí Miroslav Štěpán.

Akce má hlavně prověřit akceschopnost záchranného systému, proto nebude nic fingováno. "Žádná jednotka nebude stát nikde za rohem," dodává Štěpán.

Důvodem cvičení není žádná aktuální hrozba

Mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubrt pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál potvrdil, že noční protiteroristické cvičení není rozhodně vyvoláno žádnou aktuální hrozbou: "My nemáme žádnou informaci, která by naznačovala okamžité, bezprostřední a akutní nebezpečí. Je to cvičení, zkouška, test, modelová situace, která reaguje na potenciální riziko, které existuje. A to samozřejmě vyplývá z toho, že Česká republika je součástí široké mezinárodní protiteroristické koalice, že jsme součástí euroatlantické civilizace, že jsme v NATO a spojenci USA."

Protiteroristické cvičení ale podle některých hlasů není plnohodnotné. Mezi jeho kritiky patří například hejtman Středočeského kraje Petr Bendl. "Mě zásadním způsobem vadí, že nenaplánovali i cvičení v oblasti informování veřejnosti," říká Bendl, podle kterého je škoda, že cvičí jen ty složky integrovaného záchranného systému, které už běžně spolupracují.

Akce, kterou na výzvu premiéra Jiřího Paroubka pořádá ministerstvo vnitra, přijde na jeden milión korun. Ministerstvo vnitra kvůli cvičení zřídilo i zvláštní telefonní linku pro veřejnost na čísle 974 819 826. Je v provozu od čtvrtka od deseti hodin večer a její provoz skončí v pátek v šest hodin ráno.

Marek Janáč, Renáta Prátová, Ondřej Černý, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme