Na Tachovsku začíná likvidace slepic kvůli ptačí chřipce. Během týdne bude usmrceno 220 tisíc nosnic

Veterináři spolu s hasiči začali v úterý ráno v Brodu nad Tichou na Tachovsku likvidovat část velkochovu slepic zasaženého ptačí chřipkou. Výskyt nemoci potenciálně přenosné na člověka tam veterináři potvrdili v pátek.

Brod nad Tichou (Tachovsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Utracení nakažené drůbeže, cvičení pro případy nebezpečných nákaz zvířat, Boletice

S asanací pomáhají hasiči, kteří sem přistavili techniku na dekontaminaci osob a pomůcek, které se budou používat (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ve třech zelených halách u hlavní silnice tu chovají skoro tři čtvrtě milionu nosnic. Původně se nákaza potvrdila v polovině jedné ze tří hal a utraceno mělo být 110 tisíc slepic.

Evropa prochází nejničivější epidemií ptačí chřipky v historii. Vybito bylo přes 50 milionů kusů drůbeže

Číst článek

V úterý ale veterináři potvrdili, že nemoc se vyskytla i ve druhé polovině haly, takže usmrtit bude nutné celkem 220 tisíc nosnic, což podle odhadů potrvá skoro týden.

S asanací pomáhají hasiči, kteří sem přistavili techniku na dekontaminaci osob a pomůcek, které se budou používat. Probíhá také utěsňování zasažené haly, následně do ní speciální tým z cisterny napustí oxid uhličitý.

Po usmrcení začnou auta v kontejnerech převážet slepice do kafilerie. Je nutné zlikvidovat také několik milionů vajec z celého chovu.

Největší ohnisko

Chov museli před rokem zlikvidovat také v drůbežárně v Libotenicích na Litoměřicku, kde  se potvrdilo největší ohnisko ptačí chřipky v Česku. Už brzy chov ale plánují obnovit.

V Česku začal platit kvůli ptačí chřipce zákaz venkovního chovu drůbeže. Nákaza se síří Evropou

Číst článek

Společnost AG Maiwald, které haly patří, ale chov obnovuje z ekonomických důvodů jen částečně. Ve slepičárně teď bude přes 95 tisíc kuřic. Ty by měly začít snášet vejce už koncem ledna.

Na přelomu let 2021 a 2022 museli majitelé nechat zlikvidovat na 190 tisíc slepic a přes 1,7 milionu kusů vajec. Následně pak hasiči ale vyklízeli a několikrát dezinfikovali.

Následky ptačí chřipky vnímají i teď. Společnost podle produktového manažera Petra Bončeka požádala stát o kompenzace za způsobené ztráty. Kvůli zdlouhavé administrativě ale peníze zatím firma nedostala. Společnost škodu vyčíslila v řádech desítek milionů korun.

Lukáš Milota, Lucie Heyzlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme