Velkochovy kachen a hus musí pod sítě

Případů ptačí chřipky u divokých opeřenců i domácí drůbeže nejen v Evropě přibývá. Česko vyšetřilo od počátku roku přes 350 mrtvých ptáků a 100 kusů uhynulé drůbeže - žádné ze zvířat ale nebylo nemocí nakaženo. Podle odborníků je ale jen otázkou dnů, kdy se přítomnost viru ptačí chřipky zjistí i u některého z ptáků v České republice. Právě o nebezpečí, které představuje tato choroba, jedná také Bezpečnostní rada státu. Po dnešku navíc kachny a husy ve velkochovech mohou žít jen v halách nebo pod nataženými sítěmi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Husy na pastvě

Husy na pastvě | Foto: utm.edu

Kachny a husy ve velkochovech budou po dnešku žít jen v halách nebo pod nataženými sítěmi. Ukládá to nařízení veterinářů vydané v obavách ze šíření ptačí chřipky. Do dnešní půlnoci mají tedy podnikatelé, kteří chovají ptáky, splnit pokyn, který upřesňuje Václav Poláček z veterinární správy pro Plzeňský kraj.

"To se v podstatě týká alternativních chovů, to znamená přes noc je mají uzavřené v objektech, přes den ve výbězích. Tyto chovy musí do 28. února zajistit tak, aby se nedostaly do styku s volně žijícími ptáky. Což v praxi znamená - jedině zasíťovat."

Ne na všech farmách se to ale podařilo. Například na Olomoucku žádali dva chovatelé o udělení výjimky. Veterináři o případných úlevách musí rozhodnout do dnešního večera. Jinak podnikatelům hrozí statisícové sankce.

V České republice zatím onemocnění ptačí chřipkou nehrozí

Hygienici ale počítají i se situací, že se virus v Česku objeví. Nejohroženějšími oblastmi jsou Pardubicko, Strakonicko nebo Znojemsko. Právě na těchto místech je největší množství chovatelů drůbeže.

Kde lidé najdou potřebné informace a také co mají v jakých případech dělat, popisuje mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. "Na našich webových stránkách je také spousta informací a lidé by měli dbát na osobní hygienu, nedotýkat se žádných mrtvých živočichů. A když by došlo k nějakému hromadnému nebo podezřelému úhynu, tak to hlásit příslušné krajské veterinární správě, obci, aby byli tito ptáci vyšetřeni," připomněl Duben.

Hygienici ale počítají i se situací, kdy nakažený člověk do České republiky přicestuje. Aby byla léčba úspěšná, měla by začít do 48 hodin. Podle Dany Roháčové z pražské nemocnice na Bulovce, by byl nemocný s podezřením na ptačí chřipku převezen do izolace, dokud testy onemocnění nevyloučí.

"Kolegové, a to i lékaři z terénu jsou a budou instruováni o zastupitelném odebírání takzvané epidemiologické anamnézy, to znamená, kde se hovoří o těch kontaktech, cestování atd," zdůraznila Roháčová.

Milan Kopp, Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme