Velký justiční projekt se blíží. Do stovek soudních síní přibudou mikrofony

Potřebují se věnovat jednání soudu a jeho účastníkům, ale zároveň si musí namlouvat protokol do diktafonu. Řeč je o většině soudců, kteří nemají v síních automatická nahrávací zařízení, která by to dělala za ně. Některým sice současný stav vyhovuje, ale podle Soudcovské unie je to problém. Ministerstvo se chystá do konce příštího roku technologií vybavit tisíc soudních síní a připravuje tendr za sto milionů korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

V soudní síni Obvodního soudu pro Prahu 4 nahrávací zařízení chybí, je tam pouze mikrofon na vyvolávání účastníků. Soudkyně Lenka Eliášová používá diktafon. „Nejdřív si z toho dělám stručné výpisky a v průběhu jednání postupně protokoluji,“ popisuje soudkyně, jak u soudu postupuje.

Do budoucna by měly v sálu přibýt mikrofony, které budou jednání nahrávat. Podle Eliášové bude stejně pohodlnější nahlédnout do protokolu jednání. „To si nedokážu dost dobře představit, protože když potom budete vyhotovovat rozsudek a bude tam zaznamenán například výslech svědků, tak je lepší prostě kouknout do toho protokolu.“

Stejně jako v této místnosti chybí automatická záznamová zařízení ve zhruba tisícovce soudních síní po celé zemi. Jednání se přitom podle zákona musí nahrávat od roku 2009. Trestní řízení se už zaznamenávají, civilní a opatrovnické případy ale jen pokud je to možné. A to právě kvůli chybějící technice není.

Soudkyně podle policistů varovala dceru před odposlechy. Obvinění museli stáhnout kvůli chybě

Číst článek

Ministerstvo spravedlnosti ji plánuje dodat do konce příštího roku. V následujících týdnech chce podle mluvčí resortu Terezy Schejbalové vypsat zakázku na čtyři roky za sto milionů korun. „V tuhle chvíli děláme poslední tržní konzultace, je to jeden z největších projektů v rámci justice, který se dělá v posledních letech. Potřebujeme hlavně splnit tu zákonnou povinnost nahrávat, což soudy v tuto chvíli řeší různě podle toho, jaké mají technické možnosti,“ uvedla Schejbalová.

Výhledově by měla zařízení umět taky sama záznam přepsat do textové podoby. To by podle ministerstva mělo ušetřit práci zapisovatelkám a tím i peníze. Chybějící nahrávadla považuje za problém i Soudcovská unie. Podle její prezidentky Daniely Zemanové by na druhou stranu mohla novinka znamenat větší zátěž pro úředníky.

„V první fázi, kde by byl pro všechna řízení zaveden zvukový záznam z jednání a zároveň neexistoval ještě systém, který by to dokázal sám přepsat, tak to bude znamenat vyšší zátěž pro zapisovatelky“, uvádí prezidentka unie Zemanová, která ale v systému i přes možnou zátěž přínos pro soudní jednání vidí.

Podle Zemanové by se proto dalo do budoucna uvažovat o zrušení povinnosti záznamy plošně přepisovat. Největší přínos připravované novinky vidí v tom, že soudci se nebudou muset věnovat protokolům a budou mít víc času na jednání samotné.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme