Velký přehled: 31 zákonů, které už tato vláda nejspíš nestihne schválit

PŘEHLED. Posledních osm měsíců zbývá vládní koalici do konce mandátu. Už teď je ale jasné, že se kabinetu nepodaří prosadit všechny zákony, které si jednotliví ministři předsevzali. Nejasný je například osud insolvenčního zákona, odkládají se změny v odpadové legislativě a nevyřešená může zůstat i budoucnost společnosti OKD. Na prosazení klíčových vizí dal premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka podřízeným čas maximálně do konce března.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přehled neprojednaných zákonů

Přehled neprojednaných zákonů | Foto: repro, Český rozhlas

Odkládá se i proměna dětských domovů a kojeneckých ústavů. Péče o opuštěné děti je v Česku historicky roztříštěná hned mezi tři ministerstva - práce, zdravotnictví a školství. Vláda slibovala její sjednocení pod jeden úřad.

Sama ministryně práce Michaela Marksová z ČSSD ale přiznává, že to bude úkol až pro jejího nástupce. „Ráda bych, aby se Česká republika přiřadila k té naprosté většině Evropských zemí, kde celá tato péče patří pod jeden resort, aby se celkově služby pro ohrožené děti a jejich rodiny lépe organizovaly,“ dodává Marksová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Které zákony už se nestihnou? Vláda má čas do konce března, říká Sobotka. Podrobnosti zjišťovala reportérka Jana Čermáková

Legislativní dluh zůstane i po ministru životního prostředí Richardu Brabcovi z hnutí ANO. Připouští, že nestihne prosadit nové zákony o odpadech.

„Strávili jsme s nimi spoustu času. Určitě nespadnou pod stůl, rádi bychom, aby si je co nejrychleji osvojila příští vláda,“ podotýká Brabec.

Na schválení čekají i zákony, které mají pod sebou lidovečtí ministři. Třeba šéf kultury Daniel Herman by chtěl stihnout projednat novely autorského a památkového zákona. Úřad podle něj v tomto vládním období kromě toho rozjel několik významných rekonstrukcí, které se dotáhnou až v dalších letech.

„Připravujeme v Olomouci stavbu nového muzea, Janáčkova kulturního centra v Brně, připravujeme kategorizaci zemských divadel v Brně a Ostravě,“ vyjmenovává Herman.

Jasno o prioritách pro poslední měsíce vlády má i ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO. Prosadit chce především insolvenční zákon. Vládou sice návrh prošel, ve sněmovně má ale řadu kritiků. A na dotáhnutí čekají i další justiční zákony.

Novela zákona o odpadech se snaží řešit, kam s ojetými pneumatikami. Má ale nedostatky

Číst článek

„Musíme dotáhnout ty věci, které už nám prošly vládou, ale ještě jsou v parlamentu. To je st zákon o znalcích a náhodný výběr soudce. Pokud se nám podaří, a já jsem přesvědčen, že podaří, vybrat dodavatele elektronických náramků, tak nás čeká implementace tohoto systému,“ přibližuje Pelikán.

Podle ministryně pro místní rozvoj za hnutí ANO Karly Šlechtové zase není jasné, jestli se stihne schválit novela zákona o veřejných dražbách.

„Je to malá novela. Když se bude chtít, tak projde. Když sněmovna bude mít priority jinde, tak neprojde. Následně tam máme ještě jednu transpoziční novelu zákona o podpoře podnikání v cestovním ruchu a tady se domnívám, že ta by projít měla, respektive musí projít, jinak nesplníme podmínky Evropské komise,“ doplňuje Šlechtová.

Karla Šlechtová | Foto: Filip Jandourek

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD by pak rád vyřešil situaci ve společnosti OKD. „Nevím, jestli se toho podaří dosáhnout, je to spíše exekutivní záležitost. Byl bych rád, aby tato vláda, než skončí, rozumným způsobem vyřešila i tento problém,“ doufá Mládek.

Že by kabinet chystal legislativní smršť na poslední chvíli, premiér Bohuslav Sobotka odmítá. Šanci podle něj mají zákony, které projdou vládou do konce příštího měsíce. „Zákony, které vláda neprojedná do konce března, už bychom do Poslanecké sněmovny předkládat neměli, protože už nebude reálný čas na to, aby mohly být řádně projednány. Pokud samozřejmě nebude něco vysloveně hořet,“ dodává premiér.

Sobotka by chtěl, aby se do voleb ještě podařilo schválit například změnu valorizací penzí.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme