Hromadná výměna 21 velvyslanců: podle náměstka Smolka jde o ‚běžnou rotaci‘, posty získají i expolitici

Česká vláda schválila hromadnou výměnu 21 velvyslanců - to je asi pětina celkového počtu. Informaci, kterou přinesli Hospodářské noviny, Českému rozhlasu potvrdil nejmenovaný zdroj. Deník uvádí, že obsazení postů je součástí dohody mezi vládou a kanceláří prezidenta republiky. Podle náměstka ministra zahraničí Martina Smolka je to ale jen běžná rotace na postech.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důvodem výměny může být i změna na postu ministra zahraničí. Archivní foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hospodářské noviny uvádí, že součástí dohody je i jmenování některých bývalých politiků nebo lidí z blízkosti Pražského hradu na uvolněné posty.

Poprvé od listopadu 89 máme příležitost srovnat počty diplomatů s Ruskem, říká bývalý velvyslanec Kolář

Číst článek

Dalším důvodem je změna na místě ministra zahraničí, kterým se v dubnu stal Jakub Kulhánek (ČSSD). Seznam ambasadorů je podle zdrojů Hospodářských novin součástí dohod mezi jednotlivými zájmovými skupinami ve vládě a Hradem. Pokud by se jen jedno jméno změnilo, může se rozpadnout celá dohoda, napsal list.

Podle informací Českého rozhlasu bude jednou z nově nastupujících velvyslankyň například bývalá ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD, Michaela Marksová-Tominová, která má zamířit do Norska.

Šéf zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák nechtěl informace komentovat. Bude ale zjišťovat, jakým způsobem do médií unikly.

Odvolání na žádost prezidenta?

Web Deníku N ve středu s odvoláním na tři vysoce postavené zdroje z diplomacie napsal, že vláda na začátku týdne schválila odvolání českého velvyslance u Organizace spojených národů (OSN) v Ženevě Petra Gajduška a velvyslankyně v Rakousku Ivany Červenkové.

Červenková byla podle několika diplomatů odvolána na žádost prezidenta, který ji kritizoval v roce 2019 za to, že mu poskytla špatné informace o financování českojazyčné školy ve Vídni. Kdo by mohl Červenkovou ve Vídni nahradit, není jisté.

Velvyslankyně v Rakousku Ivana Červenková | Zdroj: Profimedia

Podle Hospodářských novin se má mimo jiné přesunout velvyslanec na Slovensku a bývalý policejní prezident Tomáš Tuhý na velvyslanecký post do Slovinska a bývalý ministr dopravy Gustav Slamečka z velvyslaneckého postu v Jižní Koreji do Dánska. Novým velvyslancem v Polsku by se pak podle schválení vlády měl stát bývalý velvyslanec při Evropské unii Jakub Dürr.

Server Lidovky.cz ve čtvrtek uvedl, že novým velvyslancem v Chorvatsku bude Milan Hovorka, který je od září 2015 ambasadorem v Indii. Podle zdroje webu bylo místo původně nabídnuto někdejšímu velvyslanci v Německu Tomáši Podivínskému, který se ale patrně přesune do Vídně po odvolané Červenkové.

Vláda podle informací webu Seznam Zprávy schválila i nominaci zástupce ředitele zahraničního odboru Hradu Petra Pirunčíka na velvyslanecký post na Ukrajině.

Jakub Lucký, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme