Zastavení dodávek zbraní konflikt neukončí, varoval Kuleba v Praze. Poděkoval české vládě i lidem

Řešení pro konec konfliktu na Ukrajině nevede skrze zastavení dodávek zbraní, naopak konec jejich poskytování by válku neukončilo, ale vedlo by k utrpení a úmrtí ještě více lidí. Ve svém pondělním projevu na poradě českých velvyslanců v Černínském paláci to řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba | Zdroj: Reuters

Kuleba v projevu řekl, že přestože se ruský prezident Vladimir Putin snaží zhoršit ekonomickou situaci v Evropě a prohloubit problémy, odpovědí není polevit v pomoci, ale naopak ji posílit.

‚Ne jen nějaký, ale ten nejlepší.‘ Kyjev po více než roce dokončuje výběr velvyslance do Prahy

Číst článek

Ukrajinské vítězství podle něj zničí Putinův plán na zruinování evropského hospodářství.

Ukrajinský ministr zahraničí zároveň představil fórum obranného průmyslu, které se na Ukrajině uskuteční na podzim a na které byly pozvány stovky předních zbrojařských firem z celého světa, včetně těch českých.

Pro firmy má fórum přinést nové příležitosti a pracovní místa, pro Ukrajinu má znamenat posílení růstu i technologický pokrok.

Kuleba v projevu poděkoval české vládě, diplomacii i lidem, kterým podle něj může být Ukrajina vděčná za veškerou politickou podporu, poskytnutí kritické vojenské pomoci v době, kdy to bylo nejvíce potřeba, i za pomoc Ukrajincům, kteří museli do Česka uprchnout před válkou.

Šéf české diplomacie Lipavský k velvyslancům: Ruský putinismus ničí svobodného občana

Číst článek

Pro Ukrajinu je NATO klíčové

Zároveň zdůraznil, že neexistuje žádná alternativa k členství v NATO, Evropa podle něj nebude bezpečná, dokud Ukrajina nebude součástí aliance.

V projevu požádal velvyslance, aby nekompromisně a prakticky naplňovali jasnou vizi, podle které Ukrajina nebude bezpečná, dokud nebude v NATO a kdy posílení Ukrajiny znamená posílení Česka.

Podle Kuleby je nyní důležitá odolnost, tedy schopnost udělat ze slabých stránek silné a z traumat krok vpřed.

Připomněl českou zkušenost s ruskou invazí, řekl, že vůle Čechů nebyla nikdy zničena. Právě kvůli historické zkušenosti pak podle něj Češi rychle zareagovali, když Rusko napadlo Ukrajinu.

Česko a Ukrajina mají skvělé komunikační kanály na všech úrovních. „Velmi si ceníme skutečnosti, že se Česko rozhodlo vytvořit zvláštní vztahy s Dněpropetrovským regionem na Ukrajině s ohledem na obnovu tohoto regionu,“ uvedl Kuleba.

Je třeba zachovat optimismus 

Nyní je podle něj třeba zachovat optimismus, soustředit se na výsledky a nikdy se nevzdat, řekl ukrajinský ministr zahraničí. Kuleba mluvil také o společné zkušenosti obou zemí z doby Sovětského svazu, společnou minulost lze podle něj dnes využít například ve vztazích s africkými státy.

Ty si pamatují země bývalého Sovětského svazu jako někoho, kdo jim pomáhal v antikoloniálním zápasu. Podle Kuleby je ale třeba argumentovat, že ruská pomoc těmto zemím v minulosti neospravedlňuje jeho chování dnes, kdy Rusko s Ukrajinou jedná jako se svou kolonií.

Kubala podle svých slov navrhl svému českému protějšku Janu Lipavskému (Piráti) koordinovat diplomatické vztahy v Africe, přičemž konkrétní návrhy na spolupráci v pondělí Lipavskému předložil. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme