Velvyslanectví USA kvůli technickým potížím dočasně nevydává některé typy víz

Americká ambasáda v Praze má stále potíže s vydáváním některých víz pro cesty do Spojených států. Stejné komplikace řeší americké zastupitelské úřady po celém světě. Velvyslanectví nemůže tisknout některé typy víz schválené po 8. červnu a zpracovat nemůže ani žádosti podané po 9. červnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka Spojených států amerických

Vlajka Spojených států amerických | Foto: Fotobanka stock.xchng

Jakkoli to zatím není oficiálně potvrzené z americké ambasády, neměl by se problém týkat běžných turistických víz, o která si lidé mohou zažádat přes internetový systém ESTA.

Žadatelé v tomto případě nemusejí vůbec zastupitelský úřad navštívit – ani s pasem, ani kvůli pohovoru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Problémy s vydáváním amerických víz přiblížila redaktorka Tea Parkanová

Potíže naopak trvají u jiných typů víz, například u pracovních. „Bylo mi sděleno, že ta víza jsou potvrzená a přijdou nám, a pak jsem najednou zjistil, že nám žádná víza nepřijdou,“ popsal Českému rozhlasu student, který si nepřál uvést své jméno.

Mladý muž se chystal na pracovní pobyt do USA. Původně měl odletět už před několika dny, kvůli problémům s vízy však musel plány změnit.

Kromě toho, že promeškal svůj termín odletu, si postěžoval také na špatnou komunikaci s ambasádou. O komplikacích se dočetl na webových stránkách úřadu. Příslušná pracovnice ambasády mu prý na dotaz odpověděla, že pro ni není technicky možné poslat zprávu stovkám žadatelů.

Americká velvyslanectví po celém světě mají potíže s vydáváním víz kvůli technické chybě v systému, který zpracovává biometrické údaje. Na jejím odstranění se prý pracuje a zástupci ambasády v Praze doufají, že se vše podaří vyřešit do konce tohoto týdne.

Lidé, kteří zažádali o vízum, jejich pasy jsou teď na ambasádě a úřad jim víza připraví, nebudou muset za vyřízení znovu platit. „Jinak to ale závisí na jednotlivých případech a různých typech víz. Je nám líto, kolik to působí problémů, ale řešení hledáme 24 hodin denně,“ uvedl na dotaz Českého rozhlasu mluvčí americké ambasády v Praze Ray Castillo.

Přesné informace o tom, kterých žádostí a víz se problém týká, žadatelé najdou na webových stránkách ambasády.

Další podrobnosti má na svých internetových stránkách také úřad pro konzulární záležitosti amerického ministerstva zahraničí.

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme