Vrtulníky pro armádu projdou jen zkrácenými zkouškami. Případné nedostatky zaplatí USA

Ministerstvo obrany nedávno zrušilo nákup helem a bojových vozidel Perun pro armádu. V obou případech byl důvodem neúspěch ve vojskových zkouškách. Vrtulníky, které Česko nakoupí od Spojených států, projdou testováním ještě před přepravou do přes Atlantik a po doručení dojde jen ke zkrácené vojskové zkoušce. Pokud odhalí nějaké problémy, jejich odstranění půjde na vrub Američanů, řekl serveru iROZHLAS.cz mluvčí resortu obrany Marek Vala.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojový vrtulník AH-1Z Viper

Bojový vrtulník AH-1Z Viper | Foto: U.S. Marine Corps | Zdroj: Profimedia

Smlouvu za 14,6 miliardy korun podepsali minulý týden ve Washingtonu ministři obrany ČR a USA Lubomír Metnar (za ANO) a Mark Esper s tím, že stroje by měla mít česká armáda k dispozici za čtyři roky. 

„Vrtulníky budou testovány dodavatelem v USA před jejich dodávkou zadavateli. Dodavatel ručí za shodu s uzavřenou mezivládní dohodou. V České republice budou provedeny zkrácené vojskové zkoušky,“ řekl Vala s tím, že v tomto konkrétním případě je dodavatelem přímo americká vláda.

Ministr obrany stvrdil v USA nákup 12 nových vrtulníků. Armáda je bude mít k dispozici za tři roky

Číst článek

Test by měla provést firma Bell, která vrtulníky UH-1Y Venom a AH-1Z Viper vyrábí a v obchodu figuruje coby subdodavatel.

Pokud by se po převozu vrtulníků do Česka objevily problémy, zaplatí jejich nápravu americká vláda. „Případné neshody budou řešeny v souladu s pravidly mezivládní dohody, což mimo jiné znamená, že náklady související s odstraněním nedostatků ponese dodavatel,“ upřesnil mluvčí ministerstva obrany.

Podobný postup je podle něj standardní. „Zavádění vojenského materiálu do užívání resortu ministerstva obrany probíhá v souladu s platnou legislativou. V případě zavádění vojenského materiálu, který je již užíván a je nabýván formou vláda - vláda, se vykonávají takzvané zkrácené vojskové zkoušky, které slouží k ověření shody vybraných takticko-technických parametrů,“ vysvětlil Vala.

Víceúčelové vrtulníky Venom i bojové Vipery jsou navíc podle Valy „certifikované, užívané a operačně prověřené“ americkým námořnictvem i námořní pěchotou. Nejde tedy o vývoj nové techniky.

Podpora pozemních sil

Česká armáda dostane v roce 2023 osm Venomů a čtyři Vipery, které by měly nahradit ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35. Jejich používání podle Metnara s sebou nese potíže při servisu, údržbě, dodávkách náhradních dílů nebo při spolupráci se západními spojenci. Proto podle něj armáda nové vrtulníky potřebuje.

Staré ruské vrtulníky bychom mohli prodat, řekl Opata. Babiš chce dva pro protiteroristickou jednotku

Číst článek

Náčelník generálního štábu Aleš Opata považuje výměnu vrtulníků za krok do 21. století, protože armáda získá důležité schopnosti pro podporu pozemních sil. Kromě ní bude letectvo helikoptéry používat pro zajištění transportu vojáků nebo raněných. Metnar i Opata počítají s tím, že stroje mohou být časem nasazeny v zahraničních operacích.

Česko si při finální fázi nákupu vybíralo ze dvou nabídek americké vlády. Kromě systému H1, tedy modelů Venom a Viper, bylo ve hře pořízení i 12 vrtulníků UH-60M Black Hawk za 13,2 miliardy korun. Expertní komise ale vedení ministerstva doporučila zvolit nabídku od firmy Bell.

Chystaný nákup se nelíbí komunistům. Jejich předseda Vojtěch Filip Českému rozhlasu Plus řekl, že „je otázka, jestli je Česko vůbec potřebuje“. „Česká armáda je držitelem několika specializací, jednou z nich jsou vrtulníky Mi-170 nebo Mi-24 a jsou i ve výzbroji USA. Já je považuji za předražené a taky za zbytečné. Protože ty stávající ještě nejsou olítané,“ dodal.

Šéf SVOS o neúspěchu vozidel Perun: Vojskové zkoušky byly postavené tak, že jsme je nemohli splnit

Číst článek

Helmy i Peruny

Ministerstvo obrany v srpnu odstoupilo od smlouvy na nákup 14 500 vojenských helem za 103 milionů. Dodavatel podle náměstka ministra obrany pro vyzbrojování Filipa Říhy nebyl schopen splnit požadavky vojáků, což odhalily právě vojskové zkoušky.

Ve stejném období odstoupilo ministerstvo také od smlouvy na dodání čtyř bojových vozidel Perun pro speciální síly za 94,5 milionu korun. Podle Metnara vozidlo nevyhovělo v 85 procentech hodnocených zkoušek.

S tím ale nesouhlasí firma SVOS Přelouč, která vozidla vyrábí. Je přesvědčena, že vozidlo plní všechny smluvní parametry s výjimkou těch, které byly upraveny na základě požadavků armády. Kritizuje také složení hodnotící komise. Proto firma podala na ministerstvo obrany na konci listopadu dvě žaloby na ochranu osobnosti a na plnění smlouvy.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme