Ministerstvo chce 117 milionů z rozpočtové rezervy. Využije je na bourání vepřína v Letech

Ministerstvo kultury žádá slíbených 117 milionů korun do svého letošního rozpočtu na demolici vepřína v Letech u Písku. Peníze mají být uvolněny z vládní rozpočtové rezervy. Loni vláda schválila výkup vepřína za 451 milionů korun. Další peníze jsou potřeba na demolici budov, sanaci areálu a vybudování památníku v místě koncentračního tábora pro Romy.

Praha/Písek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vepřín v Letech na Písecku v dubnu 2018 | Foto: Martin Pokorný | Zdroj: Český rozhlas

Ministerstvo kultury uvedlo, že peníze na druhou etapu prací v areálu vepřína již vláda schválila, jen se nestihly do rozpočtu resortu zanést. Ministr kultury v demisi Ilja Šmíd (za ANO) proto v pondělí navrhne vládě změnu loňského usnesení týkající se Letů.

„Revokace usnesení tedy spočívá v technikálii, která se týká převodu finančních prostředků v roce 2018 na demolici areálu a posílení prostředků na provoz a personálních kapacit Muzea romské kultury, které areál spravuje," uvedla mluvčí resortu Simona Cigánková.

Ministerstvo také požaduje navýšení rozpočtu ministerstva v příštích letech tak, aby mohlo muzeum zaplatit další pracovníky.

Vznik památníku bude stát desítky milionů

Stát uzavřel smlouvu s majitelem vepřína v Letech u Písku loni v listopadu. Kupní smlouvu uzavřeli ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová a předseda představenstva firmy AGPI, majitele vepřína, Jan Čech.

Vepřín v Letech do konce roku zbourají. Firma Agpi předala areál státu

Číst článek

Nejdříve se uskuteční za 1,5 milionu archeologický průzkum místa, do konce června by měl být hotový. Demolice vepřína vyjde odhadem na 110 milionů. 

Stát pak jedná o podpoře pro stavbu památníku z takzvaných norských fondů ve výši milionu eur, v přepočtu asi 25 milionů korun. 

Norská velvyslankyně Siri Ellen Sletnerová v polovině dubna potvrdila, že Norsko chce na stavbu památníku romského holokaustu v místě bývalého vepřína přispět. Stavba má zahrnovat pietní síň, park a malou expozici s edukačním programem.

Odkup vepřína za 450 milionů

Stát firmě Agpi zaplatil už 80 procent ze 450,8 milionů korun. Areál převzali začátkem dubna zástupci Muzea romské kultury. Podle Horváthové bude vepřín do konce roku zbourán. V areálu vepřína se uskuteční za 1,5 milionu archeologický průzkum místa. Začne v květnu, potrvá dva měsíce.

Tábor v Letech otevřely v srpnu 1940 protektorátní úřady jako kárný pracovní, později se stejně jako tábor v Hodoníně u Kunštátu změnil na sběrný. Do května 1943 letským táborem prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes 500 skončilo v Osvětimi.

Z koncentračních táborů se po válce vrátilo méně než 600 romských vězňů. Podle odhadů nacisté vyvraždili 90 procent českých Romů.

Tábor na konci druhé světové války shořel. Archeologové na jeho místě loni našli jeho pozůstatky i předměty, které patřily lidem vězněným v táboře. Dostalo je Muzeum romské kultury. Projekt měl také získat materiály, na jejichž základě by šlo vyhlásit tábor památkou.

Pietní místo Lety u Písku | Foto: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme