Vepřové hody ano, ale bez veřejného zabíjení prasat, říká veterinární správa

Města, obce nebo jednotlivci mohou pořádat vepřové hody. Nemohou ale veřejně zabíjet prasata. Takto vysvětluje nový veterinární zákon Státní veterinární správa. Ta tak vyvrací stížnosti, že nová norma omezuje tuto tradici. Podle mluvčího správy Josefa Dubna nařízení ohledně zabíjení prasat platí už nejméně padesát let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sádlo, zabijačka | Foto: Elena Horálková

„Veřejná zabijačka jako pojem neexistuje, existuje pouze domácí zabijačka. Porážka domácího čuníka pro vlastní spotřebu. Pokud někdo chce uspořádat vepřové hody, může to nazvat zabijačkové hody, ale v žádném případě nelze uvažovat o veřejném zabíjení prasete,“ řekl Duben.

Právě dneškem vrcholí masopustní veselí. A protože masopust byl vždy oficiálním svátkem hodování, v mnoha českých městech a vesnicích se chystají vepřové hody a s nimi spojené zabijačky. Duben ale zdůraznil, že zabijačka není žádné divadlo a na veřejnosti se dít nemůže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí veterinární správy Josef Duben v Odpoledním Radiožurnálu

Mluvčí veterinární správy upřesnil, že na domácích zabijačkách se nemění nic. „Nejsou zpoplatněny, nemusí se hlásit na veterinární správě. Nové ale je, že od ledna se smí doma porážet skot, v rámci domácí porážky, do stáří 24 měsíců. To již soukromí chovatelé ocenili,“ poznamenal Duben.

Jakub Šídlo, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme