Jourová chce, aby se dvojí kvalita potravin stala nekalou praktikou. V dubnu to navrhne Evropské komisi

Eurokomisařka Věra Jourová z hnutí ANO, která má na starost mimo jiné ochranu spotřebitelů, chce, aby dvojí kvalita potravin patřila mezi nekalé obchodní praktiky. V dubnu to navrhne Evropské komisi. Také chce, aby se spotřebitelé při zjištění různé kvality potravin ve stejných obalech mohli spojit a podávat hromadné žaloby.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurokomisařka Věra Jourová

Eurokomisařka Věra Jourová | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Věra Jourová v dubnu představí Evropské komisi metodiku kontrol v unii, podle které by se měly dozorové orgány jednotlivých zemí řídit. Metodiku teď chystají zástupci 15 členských států.

„Na testování Evropská komise vyčlenila peníze a bude je dávat k dispozici členským státům," řekla eurokomisařka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Jourová k dvojí kvalitě potravin

České ministerstvo zemědělství má na testování kvality potravin i vlastní peníze, řekl šéf resortu v demisi za hnutí ANO Jiří Milek. „Teď je tam momentálně milion korun, jinak máme v rámci ministerstva dostatečnou rezervu pro nějaké nenadálé věci," dodal.

'Rozdíly jsou globální'

Podle Dany Večeřové z Potravinářské komory České republiky pomohlo už jen to, že se o problému dvojí kvality začalo více mluvit a prokázaly ji testy. Daleko více si toho začala všímat i Státní zemědělská a potravinářská inspekce. „Všichni čekají na jednotnou metodiku, ale některá vodítka k posouzení dvojí kvality již existují,“ vysvětluje. 

Dvojí kvalita potravin je vážný problém, přiznal Juncker. Komise chce najít řešení

Číst článek

Ředitelka odboru komunikace a marketingu ale neví o případu, kdy by se problém dvojí kvality týkal českého výrobce. „V drtivé většině případů jde o nadnárodní výrobce. Testy navíc ukázaly, že rozdíly nejsou jen mezi Německem a novými členskými zeměmi, ale i v tom, co se prodává například v Itálii. Je to globální,“ popsala Českému rozhlasu Plus. 

Zdůrazňuje ale, že není možné zavést zcela jednotný standard potravin, protože v každé zemi jsou jiné zvyklosti. „Ani staré členské země si ale nemohou dovolit hazardovat s důvěrou spotřebitele a myslím, že na systém bez větších problémů přistoupí,“ uzavírá. 

Na dvojí kvalitu potravin dlouhodobě upozorňují hlavně Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko.

Eva Čermáková, Věra Štechrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme