Zdravotní sestra Marešová vyhrála další soud. Nova jí má vyplatit milionové odškodné

Zdravotní sestra Věra Marešová vyhrála další spor s velkým mediálním hráčem. Televize Nova by ji podle verdiktu soudu měla zaplatit odškodné jeden milion korun kvůli tomu, jak informovala v kauze úmrtí pacientů v nemocnici v Rumburku. Rozsudek není pravomocný. Informoval o tom ve čtvrtek server Seznam Zprávy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá zdravotní sestra Věra Marešová | Zdroj: CNC_Jakub Poláček / CNC / Profimedia

„Žalobkyni byla přiznána náhrada nemajetkové újmy ve výši jednoho milionu korun, ve zbývající části byla žaloba zamítnuta,“ potvrdila pro Seznam Zprávy mluvčí obvodního soudu pro Prahu 5 Markéta Fikoczková.

„Rozsudek není pravomocný a dosud běží lhůta pro vypracování písemného vyhotovení rozsudku. O případném odvolání bude rozhodovat Městský soud v Praze,“ doplnila pak pro server iROZHLAS.cz.

Původně Marešová požadovala 12 milionů korun. Nova se může proti verdiktu odvolat. Jestli tak učiní, ale není jasné. Mluvčí televize na dotazy serveru Seznam Zprávy nereagovala.

Rozsudek: Novináři zdravotní sestru Marešovou mediálně stíhali, mají na svědomí její zničený život

Číst článek

Televize Nova ale není jediná, kdo má Marešové platit odškodné. Odvolací pražský městský soud koncem října pravomocně rozhodl, že mediální dům Czech News Center, který mimo jiné vydává deníky Blesk a Aha, jí musí zaplatit 900 tisíc korun za to, že v článcích o jejím trestním stíhání novináři nerespektovali presumpci neviny. Marešová přitom požadovala 4,8 milionu korun.

„Musí být jasně řečeno, že jakákoli média, všichni, kdo referují o trestním řízení a osobách trestně stíhaných, musí lpět na dodržování zásady presumpce neviny,“ řekl k verdiktu nad Czech News Center soudce Tomáš Novosad.

Marešové v tomto případě mimo jiné vadilo, že ji novináři označovali jako „sestru smrt“. Vydavatelství se hájilo mimo jiné tím, že novináři vycházeli z informací, které jim poskytla policie nebo státní zástupci. Marešové také nabízelo omluvu, ona ji ale odmítla.

Mediální titulky o Marešové

  • „Rumburská sestra smrt: Věděla, že zabíjí draslíkem! Podezříval jí další lékař“, blesk.cz, 22. 8. 2014
  • „Úmyslná vražda, nedbalost či eutanazie?“, Blesk, 23. 8. 2014
  • „Zabíjela sestra smrt víckrát? Rodiny chtějí znát pravdu“, blesk.cz, 29. 8. 2014
  • „Zabíjela bez soucitu. Sestra z Rumburku přiznala, že nešlo o eutanázii“, blesk.cz, 3. 9. 2014
  • „Eutanazie? Ne, vraždila!“, Blesk, 4. 9. 2014
  • „Proč vraždila Sestra Smrt? Pacienty nenáviděla!“, blesk.cz, 27. 11. 2014
  • „Nemocné nenáviděla!“ Aha!, 28. 11. 2014
  • „Zdravotní sestra zabila v Rumburku 6 pacientů jen proto, aby si ulehčila práci“, reflex.cz, 7. 4. 2015

Žaloba na další média

Kvůli nerespektování presumpce neviny žaluje i další vydavatelství. Odškodnění požaduje Marešová i po vydavatelstvích Mafra (6,7 milionu korun), Vltava Labe Media (2,6 milionu), Economia (dva miliony) a dále po televizi Prima (6,7 milionu).

Případ Marešové

Marešová čelila obžalobě z toho, že v letech 2010 až 2014 podávala pacientům v rumburské nemocnici silné dávky draslíku, po kterých jim selhalo srdce. Byla obviněna z šesti vražd, soudy ji však pravomocně osvobodily - nepodařilo se prokázat, že se skutky vůbec staly.

Vydavatelství Vltava Labe Media částečně uznalo chybu, Marešové se ještě před zahájením soudního jednání omluvilo a zaplatilo 100 tisíc korun. Ostatní vydavatelství pochybení odmítají, případně se k žalobám nechtěla vyjadřovat.

Soudce Novosad také již dříve upozornil, že zásadní odpovědnost za újmu Marešové nese stát. Po tom se Marešová v jiném sporu domáhá pěti milionů korun.

„Mnohé z toho, co žalobkyni způsobilo újmu, bylo způsobeno již jen tím, že ji stát nedůvodně stíhal a obžaloval, a nikoliv jen tím, že byla porušena presumpce neviny v její neprospěch,“ řekl soudce.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme