Marešová žaluje Mafru. Za nedodržení presumpce neviny chce od vydavatelství skoro 7 milionů

Některá média o ní psala jako o vražedkyni. Soudy ji ale osvobodily a teď zdravotní sestra Věra Marešová vydavatelství žaluje. Její první žalobu - na vydavatelství Mafra – v úterý začal řešit obvodní soud pro Prahu 5. Po mediálním domě chce Marešová 6 milionů a 700 tisíc korun.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá zdravotní sestra Věra Marešová

Bývalá zdravotní sestra Věra Marešová | Zdroj: CNC_Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Sama Věra Marešová se úterního jednání nezúčastnila. Její právní zástupce Jan Poláček řekl, že byla ze strany vydavatelství Mafra zasažena nevybíravými články, které měly celospolečenský dopad.

Stíhání vnímám jako velkou křivdu, prohlásila sestra Marešová. Od státu chce odškodné pět milionů

Číst článek

Mediální dům jich měl v souvislosti s rumburskou sestrou vydat 317. Celkem 126 z nich podle Poláčka zasahovalo do osobnostních práv Marešové. Jednak tím, že nectily presumpci neviny, ale i tím, že byly silně expresivní, domnívá se Poláček.

Mafra: nešlo o zásah do práv

„Docházelo k jejímu označování jako pachatelky závažné trestné činnosti, konkrétně vraždy. V šesti případech, kterých se měla dopustit v nemocnic v Rumburku,“ řekl Poláček ke kauze, kterou sleduje i Radiožurnál.  Jako příklad uvedl titulek Mladé fronty DNES: Zabíjela, aby si ulehčila práci. Po mediálním domě Mafra, které deník vydává, chce Marešová 6 milionů a 700 tisíc korun.

Právníci vydavatelství s obviněním Marešové nesouhlasí a jakékoliv pochybení ze strany vydavatelství odmítli. Podle advokáta společnosti Jiřího Urbánka nešlo o zásah do práv Marešové.

Žalobce pro ni navrhoval doživotí. Sestra Marešová ale nevraždila, rozhodly soudy hned dvakrát

Číst článek

Je podle něj logické, že články vzhledem k tomu, že se jednalo o obvinění z několikanásobné vraždy, vyzněly negativně. Novináři podle něj vycházeli z dostupných informací od žalobců či znalců. Urbánek také dodal, že se jednalo o jednu z nejsledovanějších trestních kauz poslední doby a veřejnost tak měla o kauzu oprávněný zájem.

Vzhledem k velkému počtu článků a reportáží je podle něj také nesmyslné, aby v každém z nich byla informace, že soudy ještě mohly ženu obžaloby zprostit obvinění.

Jednání na Obvodním soudu pro Prahu 5 trvalo v úterý zhruba hodinu. Soudkyně Šárka Malíková ho odročila na začátek září, kdy by se soud měl zabývat jednotlivými články. Je také možné, že na některá další jednání dorazí i sama Věra Marešová.

Případ Věry Marešové

  • Obžaloba tvrdila, že Marešová v letech 2010 až 2014 podávala pacientům v rumburské nemocnici silné dávky draslíku, po kterých jim selhalo srdce. Chtěla si tak údajně ulehčit práci.
  • Vyšetřování odstartovalo úmrtí jedné z pacientek. Policie Marešovou v létě 2014 obvinila nejprve z této vraždy, na základě znaleckého posudku pak z dalších pěti vražd. Soudy ženu osvobodily, protože nebylo prokázáno, že se skutky vůbec staly.
  • Žena, která strávila 14 měsíců ve vazbě, po ministerstvu spravedlnosti soudně vymáhá pět milionů korun. Resort jí už milion dal, další peníze vyplatit odmítá.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme