VIDEO: Šídlo, Hnízdo, Plodková a další debatovali o tom, jak vypadá politický lídr pro 21. století

Jaký má být politický lídr současnosti? Nahrává společenské klima silným lídrům a populistům, kteří dávají lidem naději, že za ně vyřeší jejich problémy? A je to vůbec špatně? Český rozhlas Plus pozval do Českých Budějovic několik osobností českého veřejného života, aby se nejen tyto otázky pokusily zodpovědět.

České Budějovice (Aktualizováno: 20:24 11. 12. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Další díl cyklu Veřejná debata Plus se konal v předvečer britských parlamentních voleb, kde hraje prim téma brexitu a lídr konzervativní Boris Johnson. Právě on spadá do kategorie politiků, kteří jsou pro současnou dobu možná typičtí. Definici takového lídra splňuje také americký prezident Donald Trump nebo i český premiér Andrej Babiš.

Debaty Českého rozhlasu Plus se zúčastnil šéfkomentátor serveru Seznam Zprávy Jindřich Šídlo, herečka Jana Plodková, expertka na politický marketing z Univerzity Karlovy Anna Shavit, socioložka z Univerzity Karlovy Markéta Sedláčková a profesor politologie Metropolitní univerzity Bořivoj Hnízdo.

Podle Šídla je demokracie v krizi už jenom proto, že bychom se podobnou otázkou před deseti lety nezabývali. „Demokracie má tuhý kořínek, ale v dobré kondici není. V českém prostředí za to může i finanční krize a rozvoj sociálních médií,“ myslí si.

Řadě lidí je jedno, jestli máme demokracii. Na všechno rezignovali, tvrdí sociolog

Číst článek

„Strany jsou v defenzivě. Od 90. let nepamatujeme takovou dominanci jednoho muže, protože česká politika byla vždy postavena na souboji dvou silných mužů. Celá česká politika hodně žije v 90. letech. Pro část společnosti jsou i kvůli tomu atraktivní Piráti, protože jsou noví,“ uvažuje Šídlo.

Anna Shavit ale v rozvoji sociálních médií hlavní příčinu nevidí. „Sociální sítě nelze obviňovat jako takové, jako nástroj. Podobně se obviňovaly také billboardy. Doba se zrychlila a mnoho voličů se o programy stran ani nezajímá,“ podotýká. S tím souhlasí i Hnízdo, podle něhož je současný úpadek tradičních stran způsoben tím, že voličům už nestačí samotný program a ideologie. Strany tak musí voliče hledat mimo své běžné bašty. Šídlo zároveň poukazuje na roztříštěnost současné české politické scény.

„Já osobně si nemůžu ze stran vybrat přesně to, co bych chtěla. Bylo by snazší, kdyby se počet stran zmenšil a lídři stran by se dohodli. Jsem zklamaná ze současné situace,“ říká k fragmentaci politického spektra Plodková.

Proměna lídra

Diskutující debatovali také na téma populismu. Sedláčková tvrdí, že politická morálka u některých skupin voličů vždy částečně podlehne pragmatickému myšlení. „Jsou skupiny lidí, které si nemohou dovolit se nezajímat o to, co jim strany nabízí, jako je zvýšení důchodů. Nelze jim vyčítat, že pak ignoruje morální chyby lídrů,“ domnívá se.

„Na sliby ale slyší nejen sociálně slabí, ale i lidé, kterým morálka Miloše Zemana a Andreje Babiše vyhovuje. Typické je pro dnešní dobu vracení se k minulosti, protože chybí vize dopředu. To se děje i v USA a Británii, příkladem je slogan Make America Great Again,“ uvádí Sedláčková. Češi podle ní vždy toužili po elitách, zároveň ale v současné české politice funguje se vůči elitám vymezovat. „I jednoduchý komunikační styl Andreje Babiše funguje, protože působí autenticky.“

Politolog: Jak poznáte populistu? Tváří se jako demokrat, stát ale rozkládá pěkně pomalu a zevnitř

Číst článek

V souvislosti s předobrazem politického lídra Šídlo zmiňuje proměnu, kterou prošla v posledních několika letech politická komunikace. Jako příklad nové komunikace uvádí například starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS). „Pod PR slupkou zastává poměrně tradiční postoje ODS, ale ví, jak zaujmout média,“ popisuje.

Proměnu politické image vidí i Shavit. „Když si David Cameron poprvé vyhrnul rukávy, vypadalo to, že konzervativní Británie zahyne. Hranice se rozhodně posouvají, pro nás je nové například oslovení ‚čau lidi‘,“ všímá si expertka. Podle Sedláčkové to souvisí i s velkou sílou prvního dojmu. „Emocionálně vnímáme obraz tam, kde bychom měli číst. Stále méně si tak uvědomujeme skutečné obrazy sdělení,“ varuje.

gak, zit Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme