Češi za 50 dní vybrali přes 90 milionů korun na auta s kulomety pro Ukrajinu. Budou chránit civilní cíle

Češi se složili na nákup 15 mobilních systémů protivzdušné obrany pro válčící Ukrajinu. Na zbraně v kampani Dárek pro Putina přispěli víc než 90 milionů korun. Podle spoluorganizátora sbírky Martina Ondráčka dárci předčili očekávání svou rychlostí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cílovou částku na účtu shromáždili za 50 dní. To je dvakrát rychleji, než organizátoři čekali. 15 speciálně upravených aut by se na Ukrajinu mělo přesunout do konce února. Podle Ondráčka budou chránit civilní cíle.

Lidé přispívají rodině hasiče, který zemřel při zásahu v Novém Boru. Na kontě je už téměř 1,5 milionu korun

Číst článek

Nyní výrobce čeká na automobily, kulomety už má připraveny. „Jde o upravené terénní toyoty, které jsou osazené dvojicí kulometů KPVT, což jsou velmi výkonné zbraně, které jsou efektivně schopné účinně bránit strategické civilní cíle před nálety hlavně sebevražedných dronů,“ řekl pro Radiožurnál Ondráček.

Projekt Dárek pro Putina vyhlásil na začátku května podnikatel Dalibor Dědek. Vybrané peníze jdou na účet ukrajinského velvyslanectví v Praze a pod záštitou českého ministerstva obrany se za ně podle požadavků ukrajinské armády kupuje u českých výrobců a dodavatelů vojenský materiál.

Web projektu uvádí, že na zbraně pro Ukrajinu vybral už přes 352 milionů korun. Dárci přispěli třeba na modernizovaný tank Tomáš, na munici pro něj, na sanitky, drony nebo na výcvik vojáků a záchranářů. 

Klára Staňková, mfk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme