Veřejné mínění pro razantní zásahy policie

Více než polovina obyvatel České republiky se přiklání k tomu, aby česká policie mohla ve výjimečných případech použít střelbu gumovými projektily. Ještě větší podíl lidí souhlasí s přísnějšími opatřeními vůči účastníkům demonstrací. Vyplynulo to z dnešního průzkumu Střediska empirických výzkumů (STEM) pro Český rozhlas a Českou televizi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třiašedesát procent lidí je pro to, aby policie mohla ve výjimečných případech použít střelbu gumovými projektily. Opačný názor zastává 37 procent dotázaných. Se zpřísněním shromažďovacího zákona, podle něhož by demonstranti nesměli mít zahalené tváře, souhlasí 76 procent občanů a 24 procent má opačný názor. Nejčastěji jsou pro změnu zákona lidé starší 60 let. Z lidí, kteří se ve výjimečných situacích vyslovují pro použití střelby gumovými projektily, je 84 procent pro zpřísnění shromažďovacího zákona. Z respondentů, kteří se střelbou nesouhlasí ani výjimečně, podporuje změnu zákona 63 procent lidí. Přesně na polovinu je rozdělena česká veřejnost v otázce, zda by měla policie dostat více peněz na lepší vybavení, i kdyby to znamenalo odebrat peníze jiným resortům.

Většina veřejnosti se naopak skepticky staví k ochotě Mezinárodního měnového fondu a Světové banky jednat se svými odpůrci. Jen 28 procent dotázaných míní, že představitelé těchto institucí dbají na názory svých kritiků. Opačného názoru je 72 procent lidí, přičemž skeptičtější jsou voliči KSČM. Také přínos pražského zasedání finančníků pro řešení problémů chudoby zemí třetího světa hodnotí skepticky 48 procent respondentů. Podle 23 procent lidí zasedání MMF a SB napomohlo k odstraňování chudoby, 29 procent však nevědělo. Optimističtější byli hlavně vysokoškoláci a voliči ODS, nepříznivě hodnotí MMF a SB opět příznivci KSČM.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme