Veřejné zakázky jsou pod přísnějším dohledem. Novela má ale mezery

Stát, kraje obce a jejich instituce budou ode dneška vypisovat veřejné zakázky podle mnohem přísnějšího zákona. Novela zákona o veřejných zakázkách jim například dává za povinnost zveřejňovat jak smlouvy v hodnotě vyšší než půl milionu korun tak skutečně vyplacenou sumu. Tam, kde to jde, zákon preferuje elektronickou aukci a na větší zakázky mají dohlížet nezávislí hodnotitelé. Problém je ale v tom, že nikdo netuší, jak by toto mělo v praxi vypadat - dosud totiž chybí prováděcí předpisy. Ty ministerstvo pro místní rozvoj plánuje vydat v co nejbližší době.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obálky s kandidátkami volně položené v panelových domech v Krupce | Foto: Stanislav Holešinský

Na co všechno lze použít elektronickou aukci, jak přesně zveřejňovat smlouvy a další dokumenty k veřejným zakázkám, kde se dají sehnat zákonem nově stanovené hodnotitele veřejných zakázek. Na tyto dotazy není žádná odpověď.

Zatím totiž neexistuje žádný závazný předpis, který by zákonem požadované věci zpřesnil nebo zavedl. A to je chyba, upozorňuje poradce pro otevřenost veřejné správy Oldřich Kužílek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novele zákona o veřejných zakázkách natáčel reportér ČRo Petr Sehnoutka

„Jednací řád sněmovny v podstatě požaduje, pokud má být vydán zákon, ke kterému je potřeba prováděcí předpis a má ten předpis být k datu zákona, což si myslím, že v tomto případu je nutné, tak je povinnost předložit prováděcí předpis rovnou i s návrhem novelizace,“ myslí si Kužílek.

Například zákonem požadovaný, ale chybějící seznam hodnotitelů, tedy nezávislých expertů pro jednotlivé obory, není pro většinu zakázek vůbec důležitý, upozorňuje náměstek ministra pro místní rozvoj Jan Sixta:

„Týká se to významných zakázek, což jsou zakázky nad 300 milionů korun. Vždycky dva lidi ze seznamu by byli doplněni do hodnotící komise tak, aby bylo zajištěno to, aby byla doplněna odbornost komise a losováním by se mělo předcházet tomu, že někdo bude komisi ovlivňovat.“

Vyhláška už je ve výrobě

Ministerstvo předpokládá, že hodnotitelé pro velké státní zakázky začnou fungovat až od roku 2014. Co se ale dotýká daleko většího počtu zadavatelů, tak je třeba chybějící předpis na takzvaný profil zadavatele. Tedy místo, kde se kromě vypsaných zakázek mají nově zveřejňovat smlouvy nad půl milionu korun, skutečně zaplacené ceny za zakázky a podobně. Příslušná vyhláška už je ve výrobě.

„My se budeme snažit zadavatelům trochu předepsat, jakým způsobem má profil vypadat, jakým způsobem mají být data na profilu řazeny, jaká všechna data tam mají být,“ ubezpečuje náměstek Sixta.

Podle Pavla Robka, jednatele společnosti Gordion, která se zaměřuje na zadávání veřejných zakázek, je sice chybějící vyhláška problém, nejde ale o nic nepřekonatelného.

„To, že na profilu zadavatele mají být zveřejňovány další údaje - účelnost, odůvodněnost a podobně, tak my si s tím poradíme. My si vytvoříme formulář a využijeme profilu, který v tuto chvíli splňuje podmínky podle stávající právní úpravy. Jak si s tím poradí zadavatelé, kteří nemají takový profil, netuším,“ říká Robek.

Ministerstvo pro místní rozvoj očekává zejména v prvních týdnech pouze zvýšený nápor otázek. Ti, kteří se s veřejnými zakázkami pravidelně setkávají, ale předpokládají, že se minimálně v prvním měsíci počet vypsaných tendrů výrazně propadne.

Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme